Ana sayfa Sağlıklı Yaşam %100 Doğal Ev Yapımı Deterjan Nasıl Yapılır ?

%100 Doğal Ev Yapımı Deterjan Nasıl Yapılır ?

%100 Doğal deterjan yaparak evinizde kimyasal temizleyicilerin zararlı etkilerinden uzak durabilirsiniz. Özellikle çocuklarınızın bu kimyasal deterjanlardan zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Üstelik çok güzel bir arındırma özelliğine sahip olan bu deterjan formülü ile sizde evinizde sağlıklı temizlik yapabilirsiniz.

Bulaşıkları elinizde yıkıyorsanız muhtemelen kullandığınız deterjan yüzlerce kimyasal içeriyordur. Ayrıca yıkadığınız bulaşıkları iyi bir şekilde durulamıyorsanız üzerlerinde mutlaka bir miktar kimyasal deterjan kalıntısı kalacaktır. Bu kalıntılardan kurtulmak için durulama suyunun içine limon suyu ya da boraks ekleyebilirsiniz ya da beyaz sirke ile temizleyebilirsiniz. Bu kalıntılardan kurtulmanızı sağlar ancak her defasında bunu yapmak sizi zorlayabilir.

SONY DSC

Eğer bardaklarınızı makinede yıkıyorsanız yıkamadan sonra bardaklarınızın üzerinde ince bir kireç tabakasının oluştuğunu görürsünüz. Ancak elde yıkadığınızda bu kireç tabakası oluşmaz. Bunun sebebi makinede kullandığınız deterjandan kaynaklanır. Bunu engellemek için el yapımı deterjan kullanabilirsiniz.

Bulaşık Makinesi İçin Doğal Deterjan Yapımı

2 yemek kaşığı boraks ile 2 yemek kaşığı sodayı karıştırırsanız bulaşık makinenizde kullanabileceğiniz bir doğal deterjan elde edebilirsiniz.

Çamaşır Makinesi İçin Doğal Deterjan Yapımı

Yine farklı bir tarif olarak 1 bardak soda 1 bardak boraks karıştırın sonrasında içine 1 bardağın 4 te birine denk gelecek şekilde tuz ekleyiniz. Eğer kokulu olsun istiyorsanız içine portakal yağı damlatabilirsiniz. Bunu deterjan olarak çamaşır makinenizde kullanabilirsiniz.

Elde Çamaşır Yıkamaları İçin Doğal Deterjan Yapımı

İlk olarak eski sabunlarınızdan da olabilir 1 kalıp sabunu rendeleyiniz daha sonra bunu 1 kabın içine koyup erimesini bekleyiniz. Bu karışımın içine yarım tatlı kaşığı boraks ve yarım tatlı kaşığı soda koyunuz. Hepsini karıştırınız. El de yaptığını yıkamalar için oldukça uygundur.

Fırın ve Ocakların Temizlenmesi İçin Doğal Deterjan Yapımı

Mutfak temizliği yaptığınız günlerde fırın ve ocakların temizliği için karbonat, tuz ve sirke karışımı ile temizlik yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz