Ana sayfa Sosyal İçerik Arı Sokmasında Çocuğunuzu Ölümden Kurtaran 5 Yöntem

Arı Sokmasında Çocuğunuzu Ölümden Kurtaran 5 Yöntem

Arı sokmaları durumunda aşağıda yazdığımız çözümleri uygulamamız durumda çocuğunuz arı sokmasına karşın alerjik reaksiyon gösterip ölümle sonuçlanabilecek durumlar bile yaşayabilir.

İlk bahar ve yaz aylarında gerek bal arılarının gerekse daha tehlikeli olan eşek arılarının sayıları ve gezinme oranları artar. Kış aylarında uykuda olan arılar özellikle mart ve nisan aylarından sonra bizi tehdit etmeye başlar. Bal arılarının iğnelerinin yapılarından dolayı sizi soktuklarında iğne vücudunuz kalır ve arı ölür eşek arıları ile sokma durumları zarar görmez ancak size bal arısından daha fazla zarar verebilir. Özellikle alerjiniz var ise nefes alamayıp ölümle sonuçlanan durumlar bile yaşayabilirsiniz.

Arı Sokmasında Aşağıdaki Belirtiler Olduysa Derhal Ambulans Çağırın

Arı sokma durumlarında bu saydığımız yan etkiler gözüktü ise daha fazla beklemeden hemen bir sağlık kuruluşuna başvurup gerekli tıbbi müdahaleyi almanız gerekmektedir. Bu ihmale gelebilecek bir konu değildir.

  • Baş Dönmesi
  • Dil Şişmesi
  • Ciltte normalden fazla şişlik
  • Solup alıp vermede problem

Cildinizden İğneyi Çıkartın

Bal arılarının iğneleri balık tutmak için kullanılan iğnelere benzer ve çengelli bir yapısı vardır.  Bundan dolayı sokma durumların bu iğne insan vücudundan çıkmak ve arı da iğnesini çıkaramadığı için ölür. Ancak eğer siz iğneyi vücudunuzdan çıkartmazsanız iğnenin size zarar verme durumu devam eder. Elinizle ya da kredi kartı gibi bir aparat ile bu iğneyi yavaşça çıkartınız. Yalnız çıkartırken orada kalan iğneyi sıkmamanız gerekmektedir. Aksi halde içinde kalan zehiri kendinize enjekte etmeye devam edersiniz.

Soğuk Kompres Uygulayın

Arı sokmasının ardından hasar gören bölgesin şişmesi kaçınılmaz bir sonuçtur. Ancak bu şişme durumunu azaltmak için buz ile soğuk kompres yapabilirsiniz. Bunun için en uygun yöntem pamuklu bir bez ya da mendilin içine buz koyup zarar görmüş alanın üzerine bastırmaktır.

Arı Sokması ve Isırması Nasıl Tedavi Edilir ?

Arı sokması tedavisine öncelikle ısırılan alanın temiz ılık su ve sabun ile yıkanması ile başlayınız. Yine burada oluşan yaralı alana bol karbonatlı su ile müdahale edebilirsiniz. Ayrıca bal ve diş macununu karıştırıp oluşturduğunuz karışımı yaralı alan üzerinde 1 saat kadar bekleterek de tedavi edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz