Atak Evresinde Neler Yenir ve İçilir ?

Atak Evresinde Neler Yenir ve İçilir ?
10 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 5.719 kez okundu.

Atak Evresi ile ilgili olarak geniş bilgiyi buradaki Atak Diyeti Nedir ? isimli yazımızda ayrıntılı olarak yazdık. Oradaki yazımızı okuduktan sonra artık Dukan Diyetinin ilk aşaması olan Atak Evresini yapmaya hazırsınız. Unutmayın ki Atak Evresi Dukan Diyetinin en önemli ve başlangıç evresidir. Kuralları sıkıdır ancak hiç aç kalmayacağınızı şimdiden garanti ederiz. Şimdi eminiz ki acemisi olduğunuz Dukan Diyetinde aklınıza gelen ilk soru Atak Evresinde neler yenir ve içilir ? dir. Bu yazımızda size Atak evresinde yenilmesi ve içilmesine izin verilen tüm besinleri yazacağımız gibi Sabah / Öğlen / Akşam ve Ara öğünlerde neler tüketebileceğinize dair örnek bir kaç menüde yazacağız.

Aşağıda yer alan besinleri birbiriyle karıştırma imkanınız var ve en önemlisi bu besinleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli şey aşağıda yer alan besinler dışındaki tüm her şey size yasak.

 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Az Yağlı Etler:
 1. Sığır ve Dana Etleri ancak pirzola ve antrikot türü etler yasak
 2. Yağsız Kıymalık
 3. Yağ oranı %10’u geçmeyen et türleri

Yukarıda bahsettiğimiz etleri pişirirken ilk olarak ızgarada pişirmeyi tercih etmelisiniz. Bu ızgara illa mangalda olacak diye bir kaide yok elektrikli kokusuz ızgaralarda gayet uygundur. Bu tip bir imkanınız yoksa kaliteli bir granit ya da teflon tavada işinizi fazlasıyla görecektir.

 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Sakatatlar:
 1. Karaciğer
 2. Böbrek
 3. Dil
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Balıklar:
 1. Somon
 2. Light Konserve Ton Balığı
 3. Diğer Tüm Balık Türleri
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Deniz Ürünleri:
 1. Kabuklular
 2. Yumuşakçalar
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Kümes Hayvanları:
 1. Yağsız Tavuk Eti
 2. Yağsız Hindi Eti
 3. Örnek ve Kaz eti bu evrede ÖNERİLMEZ
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Diğer Et Türevleri:
 1. Yağsız Jambon
 2. Yağsız Hindi
 3. Tavuk Dilimleri
 4. Dana Jambon
 5. Füme Etler
 6. Kurutulmuş Etler
 7. Çemensiz Pastırma
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde tüketebileceğiniz Yağsız Süt Ürünleri:
 1. Lor Peyniri her zaman için ilk tercihiniz olmalıdır
 2. Yağsız Peynir
 3. Yağsız Süt
 4. Yağsız Yoğurt

Yukarıdaki ürünlerin yağsız olanlarından bulamazsanız yağ oranları en fazla %2 olan süt ürünlerini tercih etmelisiniz. 1 Gün içinde en fazla 1 bardak süt tüketmelisiniz ayrıca toplam süt ürünleri 1 Lt. geçmemeli. Bim marketlerde satılan Aknaz Süt ürünleri %2.5 yağ oranı ile diyetinize uygundur.

 • Yumurta Atak Evresinde Kullanabileceğiniz bir protein kaynağıdır.
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde Yulaf Kepeği Kullanımı:

Dukan Diyeti Atak Evresinde yulaf kepeği vazgeçilmezdir ve kullanılan tek karbonhidrattır. Tabi ki karbonhidrat oranı oldukça düşüktür bundan dolayıda özellikle tok kalma konusunda diyet yapan kişiye oldukça fayda sağlar. Yulaf Kepeği gün içinde 2 yemek kaşığı kadar kullanılır ve değişik tarifler olarak karşımıza gelecektir.

 • Dukan Diyeti Atak Evresinde Su Tüketimi

Dukan Diyeti Atak Evresinde su vazgeçilmezdir. Günde en az 3 litre su tüketmek gerekir böyle biriken ödemi kolayca dışarı atabileceğiniz gibi zayıflama konusunda da size yardımcı olacaktır.

 • Gün İçinde 20 Dakika Yürüyüş

Dukan Diyeti Atak Evresinde kilo verme hızınızı arttıran bir diğer etmende gün içinde istediğiniz bir saatte yapacağınız 20 dakikalık yürüyüştür. Bu yürüyüş ya da spor aktivitesi zorundu değil destekleyicidir.

 • Dukan Diyeti Atak Evresinde Ekstralar
 1. Şekersiz Çay
 2. Bitki Çayları
 3. Sirke
 4. Kornişon Turşusu
 5. Sarmısak
 6. Kokulu Otlar
 7. Tuz
 8. Baharatlar
 9. Soğan
 10. Hardal
 11. Limon Suyu
 12. Domates
 13. Zeytinyağı
 • Dukan Diyeti Atak Evresinde İzinli İçecekler

Yukarıda Dukan Diyeti Atak Evresinde izin verilen besinleri elimizden geldiğince yazdık şimdi ise Dukan Diyeti Atak Evresinde izin verilen içeceklerden bahsedeceğiz. Dukan diyetinde içeceklerinizde Aspartam, Sukraloz gibi tatlandırıcılar tarafından tatlandırılmış içecekleri kullanabilirsiniz. Ayrıca bu tatlandırıcıları ileride yapacağımız tatlı tarifleri içinde kullanacağız.

Diyet Kola, Diyet Gazoz gibi içecekleri yemeklerinizin yanında tüketebilirsiniz sınırsız içilebilir olmasına rağmen yinede günde 2 bardağı geçmemekte fayda görüyoruz.

Dukan-diyeti-atak-evresi-besinleri

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Atak Evresinde Neler Yenir ve İçilir ? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git