[Çözüldü] 14 Yaşındaki Kişiler Kaç Kalori Almalıdır ?

[Çözüldü] 14 Yaşındaki Kişiler Kaç Kalori Almalıdır ?
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 217 kez okundu.

Ergenliğin Başlangıcında Beslenme

Yeni doğan bir bebeğin kilosunu ve boyunu belirleyen çeşitli faktörler vardır. Bebeğin anne ve babasından aldığı genler tam da bu sırada bir yarış içine girer ve birbirlerine üstünlük kurmaya çalışırlar. Genler bencildir ve bu bencillik bütün hayatımız boyunca kendi varlığını bizlere hissettirir. Fiziksel yapımızı yalnızca genetiğe de indirgeyemeyiz. Çevresel faktörlerin etkisi de yaşamımızı şekillendiren bir parametredir. Zayıf ve kısa boylu doğmuş bir bebek iyi ve doğru beslenmeyle bu durumunu pekala değiştirebilir. Bu yazımızda ”14 yaşındakiler kaç kilo olmalıdır?”, ona cevap vermeye çalışacağız.

Ergenlik dönemi genelde 12- 19 yaş aralığını ifade eder ve bebeklik döneminden sonraki en hızlı büyümenin olduğu aralıktır. Bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları, gençlerimizin büyüme ve gelişme süreçlerine doğrudan etki eder. Yanlış ve eksik beslenme neticesinde çeşitli beslenme bozuklukları ve buna bağlı kilo problemleri sık görülen bir durumdur. 12-19 yaş aralığındaki gençler, yetersiz ve sağlıksız beslenerek aslında ileriki yaşlarında yaşayacakları sağlık sorunlarına da bir anlamda zemin hazırlamış olurlar.

Dünya genelinde her 10 gençten biri ya obez ya da obezite tehlikesi altında. Tabii bu duruma neden olan sebeplerin başında, gençlerin fastfood tarzı gıdalara olan düşkünlüğü var. Bu gıdalar yüksek kalorili ve besin değeri olarak oldukça düşük, sağlıksızdır.

Çeşitli ortalamalar neticesinde hazırlanmış olan kilo tablolarına baktığımızda 14 yaşındaki genç bir kızın boyuna paralel olarak 33 ila 62 kilo arası olması beklenir. Bu rakamlar erkekler de 35 ila 70 kiloyu göstermektedir. Asıl önemli nokta tartıdan ziyade kiloların ne kadarının yağ kütlesi olduğu ve kiloların vücutta orantılı şekilde dağılıp dağılmadığıdır. Özellikle karın bölgesi ve civarında oluşmuş olan yağlar, konuyu bir uzmana danışmayı gerektirebilir. Kişi tartıldığında kilosu, yaşına göre normalin üstünde ama vücudu rahatsız edecek şekilde yağlı görünmüyorsa endişelenecek bir durum söz konusu olmayabilir. Aynı şekilde, kilo normal aralıktadır ama belirli bölgelerde yağlanma yoğundur. Bu durum sağlıksız ve yanlış beslenmenin en temel göstergesidir. Çeşitli fiziksel aktiviteler ve kişinin durumuna uygun beslenme programlarıyla bu durum düzeltilebilir.

Bir diğer konu ise; ergenliğin başlangıcında alınan kilolardır. Çeşitli hormonal sebeplerden ötürü ergenliğin başında alınmış olan kilolar, çoğunlukla obeziteye dönmemekte. Başlangıç dönemi sonrası fazla kilolar, gayret gösterildiği halde verilemiyorsa bir rahatsızlıktan söz etmeye başlayabiliriz. Sağlıklı bir ergenlik dönemi geçirmek için şunlara dikkat etmekte fayda var:

Ergenlik döneminde gençlerimiz mutlaka fiziksel aktivitelerde bulunmalı. Tempolu yürüyüşten yüzmeye kadar geniş bir yelpazeden birini mutlaka yapmalılar. Kemik gelişiminin egzersizle desteklenmesi çok önemli. Bu egzersizler vücudu çok yıpratmayacak şekilde gerçekleştirilmeli.

Özellikle bu dönemdeki genç kızların vücutlarında köklü değişiklikler olacağından, yağlı beslenmemeleri gerekmekte.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git