[Çözüldü] 15 Yaşındaki Kişiler Kaç Kilo Olmalıdır?

[Çözüldü] 15 Yaşındaki Kişiler Kaç Kilo Olmalıdır?
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 244 kez okundu.

Aynı yetişkinler gibi ergenlik çağında olan gençler de kilo ve boylarıyla ilgili çeşitli kaygılar duymakta son derece haklılardır. Kilo ve boy oranını birçok etken belirler. Doğduğumuz kilove boyumuz gelecek için bazen bir fikir verebildiği gibi bazen de yanıltıcı olabilir. Ayrıca fiziksel özelliklerimizi belirleyen çeşitli çevresel faktörler de oldukça etkilidir. Beslenme, çocukluk ve gençlik dönemlerinde yapılan sporlar da ailemizden miras olarak aldığımız genetiğim gibi bizleri doğrudan veya dolaylı yollardan etkiler. Tabii çocukluk ve gençlik çağında  olup boy veya kilo sorunu olan gençler bazen bu tip durumları psikolojik rahatsızlıklara çevirebiliyorlar. İşte tam da bu noktada ailelere düşen görev çocuklarının gelişimi yakından takip edip onları bilinçlendirmek ve gerekiyorsa profesyonel destek almalarını sağlamak için yardımcı olmaktır. Bu şekilde en az fiziksel gelişim kadar mühim olan psikolojik ve ruhsal gelişim de sağlıklı bir düzlemde ilerlemiş olur.

İdeal Kilo denilen tanımlama genelde vücudunuzun yapısına göre değişiklik göstermektedir. Örnek vermek gerekirse 1.60 m ise boyunuz 50 kilo olmanız idealdir. Kısaca boy ile kilonuz arasında 10 birim fark olmalıdır. Ancak bazı fizyolojik durumlarda misal kemik yapısının kalın olması  durumunda ideal boy kilo farkı çok bir anlam ifade etmeyebilir. Ayrıca zayıf görünüyor ama kilonuz tartıda fazla çıkıyorsa kesinlikle  şok diyetlerden uzak durmalısınız. Aksi halde metabolizmanızı bozabilisiniz. Zayıf görünüyor ve ideal kilonuzun üstünde çıkıyor iseniz, telaşlanmanıza gerek yok. Ancak kilonuz normal ama bölgesel yağlanma görünüyorsa vücud yağ endeksinizi ölçtürmeniz iyi bir fikirdir. ”15 yaşındakiler kaç kilo olmalıdır” sorusunu soran genç bir kızsa buna 40 kilo ila 65 kilo şeklinde bir cevap vermek uygun olacaktır. Şöyle bir bakarsak:

16 yaşındaki bir kızın ideal kilo aralığı: 40 ila 70’tir.

17 yaşındaki kızın ideal kilosu: 42 ila 71’dir.

18 yaşına girmiş bir kızın: 44 ila 72 kilo araında olması normal kabul edilir.

Bu yaşlarda genç kızların boy aralığı 148 cm ila 171 cm civarlarında olmalıdır. Üstte boy ile kilo arasındaki endeksten bahsetmiştik. Boyunuzla kilonuz arasındaki fark 10 birim olduğu sürece normal kabul edilir.Bu değerler en alt ve en üst sınırlar gözetilerek hazırlanmıştır.

 

Kendinizi mutlu, sağlıklı hissettiğiniz ve fit göründüğünüz sürece telaşa kapılmamalısınız. Beden yapınız ve ölçüleriniz, kimi zaman ideal boy kilo oranına uymayabilir. Eğer ideal kilonuzu hesaplarken bir sorun yaşıyor ve aslında kilonuz normal aralıkta olduğu halde daha kilolu görünüyorsanız bir doktara görünüp çeşitli ölçümler ve testler yaptırmalısınız.

İlave olarak; çeşitli kronik rahatsızlıkları olanlar, kalp hastalarının, diyabet hastası olanların ve çeşitli risk grubunda bulunanların ölçümlerini uzmanlar yapmalıdır.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git