[Çözüldü] 16 Yaşındaki Kişiler Kaç Kilo Olmalıdır?

[Çözüldü] 16 Yaşındaki Kişiler Kaç Kilo Olmalıdır?
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 193 kez okundu.

 

Ergenlik Çağinda Kilo Değerlendirmesi

Söz konusu gelişim çağındaki gençler olduğunda ideal kilodan bahsetmek hiç de kolay değildir. Sağlıklı kilonun ne olduğunu belirleyecek etmenler çok geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Genel manada bunlar, yaş, boy, kilo ve ergenlik dönemindeki gencin hangi gelişimsel dönemde olduğudur .Genç kızların sağlık durumlarını belirleyen önemli konulardan biri her ne kadar kilo olsa da yalnızca bu etmene bağlı değildir genel sağlık durumları. Örneğin; ’17 yaşındaki kişiler kaç kilo olmalıdır?’ Bunu tespit ederken göz önünde bulundurulması gereken çeşitli konulardan bahsetmek gerekmekte.

Yaşa Göre İdeal Kilo İle Ortalama Kilo Karşılaştırması

Aynı yaşta olan ve aynı boya sahip olan insanların aynı kiloda olma zorunlulukları bulunmamaktadır, özellikle de ergenlik dönemlerinde. Sahip olunan vücut tipi ve vücudun hangi gelişim  döneminde olduğu önemli fark oluşturur. Kız çocuklarından bahsedecek olursak, bu dönemdeki genç kızların göğüs ve kalça bölgelerinde yağ tutulumu başlar. Örnek vermek gerekirse, 16 yaşındaki bir kız çocuğu ortalama 1.60m uzunluğunda ve 55 kilo civarındadır. Unumamak gerekir ki bu rakamlar olması gereken ideal değerler değil, ortalama değerlerdir ve yukarıda saydığımız çeşitli faktörler nedeniyle farklılık gösterebilir.

Konuda uzman doktorlar vücut kitle endeksini (VKE veya VKİ) kullanır ve genç bir kızın boyuna paralel olması gereken kiloyu belirleyebilir. Bu vücut kitle endeksi, kilonuzun, boyunuzun karesine bölünmesiyle saptanır ve kilonuzun değerlendirilmesi açısından hangi kategoride olduğunuzu gösterir. Bu aralıklar zayıf, normal, kilolu, obez 1, obez 2 şeklinde ifade edilmiş ve değerlendirilmiştir.

Diğer Yardımcı Ölçümler

Gerçekten kilolu olabilen genç kızlar için doktorlar bazen vücut kitle endeksine ilave olarak çeşitli yöntemler kullanabilirler. Bunlar su altındaki ağırlık ölçümü ve biyoelektrik impedans analizidir. Bu iki yöntem de vücuttaki gerçek yağ miktarı hakkında oldukça güvenilir sonuçlar verir. Ayrıca bel çevresinin ölçülmesi gibi daha pratik yollara da uzmanlar başvurabilir. Özellikle bel bölgesinde birikmiş olan yağ fazlalıkları, diyabet başta olmak üzere hayata olumsuz manada etki edecek hastalıkların habercisi olabilir.

Çoğunlukla 5-8 yaş aralığında olan kilolu kız çocukları bu durumlarını sorun etmeye başlarlar. Daha zayıf olma istekleri çoğunlukla izledikleri televizyon programları nedeniyle artar. Medya, zayıf kız çocuklarını ideal olarak topluma empoze eder ve bu kültürel etki daha sonraları özellikle ergenlik dönemlerinde tehlikeli olabilecek yöntemleri de beraberinde getirir. Bilinenin aksine zayıf olmak da vücut için ideal bir durum değildir. 2004 yılında yayınlanmış olan Paediatrics & Child Health isimli çalışmada, sağlıklı ve ideal kiloda olan genç kızların 3’te 1’nin zayıflamaya çalıştığını, yarısının da hayatlarının bir döneminde diyet programı uyguladığını ortaya çıkarmıştır.

Başta söylediğimizi tekrarlamak gerekirse, ortalama kilolar her zaman ideal kilolar değildir. Kilo problemimiz olduğunu düşünüyorsak bir uzmana görünmemizde fayda vardır.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git