[Çözüldü] Açık Mutfak Dekorasyonu

[Çözüldü] Açık Mutfak Dekorasyonu
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 287 kez okundu.

Açık Mutfak Dekorasyonu 

Açık mutfak dekorasyonu ya da diğer adı ile Amerikan mutfak dekorasyonu; salonla ya da oturma odasıyla mutfağın birleşik kullanım halidir. Açık bir mutfağın en güzel artısı hareket alanındaki rahatlığıdır. Mutfak eşyalarının sıkışık olmadığı rahat bir mutfak her kadının hayalidir bu da ancak açık mutfakla kazanılır. Açık mutfağın bir başka güzel özelliği de, bir arkadaşınız geldi hem onu misafir edebilir günlük sohbetinizi yapabilirsiniz, diğer yandan da mutfaktaki yemeğinizi ya da işinizi halledebilirsiniz. Güzel özelliklerin yan ısıra elbette ki olumsuzlukları da mevcuttur. Bunların başında yemek kokuları durumu gelir. Bir kızartma halinde mutfak kapısı kapatma söz konusu olmadığından salona ya da oturma grubuna sinen koku kuşkusuz rahatsız edicidir.

Eksileri ya da artıları ile açık mutfak kullanım açısından bol alana sahip olunduğundan rahatlıkla yemek masası da uygulanabilir. Açık mutfak yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey mutfak dolapları fazlalığıdır. Çünkü bazı durumlarda o dolaplar sizin kurtarıcınız olacak, gereksiz kap kacakları saklayarak sizi görüntü kirliliğinden kurtaracaktır. Ayrıca açık mutfaklarda gürültü faktörü de büyük önem taşıdığından buzdolabı ve bulaşık makinasının ses durumları da dikkate alınması gereken noktalardır. Renk ve tarzlar her zaman için kişisel zevk doğrultusunda değişen kriterler olduğundan mesela ahşap kullanımında fazlalıkla mutfağı daha bir sıcak hale getirebilirsiniz. Açık bir mutfakta en güzel parça köşe takımı seçimidir. Hem kullanışlılığı hem de şık ve estetikliği ile dikkat çekici olacaktır.

Açık Mutfak Dekorasyonunda Renk Seçimi

Açık mutfaklarda önce rahatlık sonra görsellik ön plandadır. Genel olarak büyük ve ferah mutfaklar söz konusu olduğundan rahat tezgah kullanımında da söz konusudur. Bir mutfakta tezgah genişliği büyük önem taşır. Açık mutfak dekorasyonunda renk olarak beyaz ve pastel renkler ön plandadır. Duvarların açık tonda olmasıyla beyaz eşyaların görüntüsünün çok daha ahenkli durduğu düşünülmektedir. Diğer yandan elbette ki zevk meselesi duvarın bir kısmı daha renkli boyanıp mekana canlılık kazandırabilmek te mümkündür.

Açık Mutfak Dekorasyonunda Aksesuar Seçimi

Açık mutfaklarda görsellik ön plandadır. Ancak modern görüntüyü hiçbir zaman bol ve gereksiz aksesuarla deyim yerindeyse rüküşlük sınıfına sokmamak gerekir. Mesela uygun bir fayans seçimi yapılırsa halı, kilim gibi aksesuara hiç gerek kalmaz. Sadelik her zaman şıklıktır. Amerikan bar yüksek sandalyeler tercih edildiğinde şık ve modern bir görüntü sağlanmış olur. Şık bir tane avize seçerek ortama hareket ve farklılık kazandırabilirsiniz. Dekorasyona renk katmak için tablolar, çiçekler ya da renkli sandalyeler ile küçük ama şık hareketi sağlayabilirsiniz. Küçük dokunuşlarla mekanı güzelleştirmek elinizdedir.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git