[Çözüldü] Ada Tipi Mutfak Modelleri

[Çözüldü] Ada Tipi Mutfak Modelleri
10 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 532 kez okundu.

Ada Tipi Mutfak Modelleri

Ev dekorasyonunda en çok dikkat edilmesi gereken yer mutfaktır. Kadınların hemen hemen çoğu zamanını geçirdiği alan olan mutfak rahat ve kullanışlı olmalı. Mutfağın kullanışlı olması için her şeyin doğru şeklinde konumlanması gerekiyor.  Mutfaklarda en çok tercih edilen şey depolama alanının çok olması. Ve aynı zamanda çoğu kadın dolapların, depolama alanının az olmasından şikayetci. Bu şikayetleri aradan kaldırmak için iyi bir seçim var. Ada tipi mutfaklar bu sorunları aradan kaldırıyor. Aynı zamanda mutfaklara değişik hava katıyor.

Ada tipi mutfaklarda mutfak modülleri odanın ortasında kullanılıyor. Adından da görüldüğü gibi ada tipi mutfak dört tarafı açık ada şeklinde oluyor. Mutfak adası olarak da adlandırılıyor. Mutfak adaları her zaman odanın orta kısmına konumlanmaz. G, L veya U şeklinde konumlanabiliyor. Mutfak tezgahı ve ada arasında en az bir metre  mesafe olması gerekiyor.

Mutfaklara değişiklik ve rahatlık getiren mutfak adaları her anlamda kullanışlıdır. Her ölçülü odalarda kullanılabiliyor. Geniş mutfaklarda daha geniş ölçülü mutfak adaları kullanılırken küçük mutfaklara da uyarlanabiliyor. Hatta küçük mutfaklarda daha kullanışlıdır. Küçük metrekareli mutfaklarda hareket alanı yaratabiliyor ve depolama alanı büyüyor. Mutfakta boşuna yer kaybı olmuyor.

Ada Tipi Mutfakların Avantajları

Bu tarz mutfaklar kullanışlı ve dekoratifdir. Mutfağı güzel ve estetik gösterir. Hazır mutfaklara sonradan eklenile bilmesi avantajlarından biridir. Mevcut mutfak mobilyasından ilave olarak sonradan mutfağa konumlanabilyor.

Fonksiyonelliği ada tipi mutfakların avantajları sırasındadır. Şöyle ki mutfak adası, aynı zamanda yemek hazırlama tezgahı yemek masası, hatta sohbet köşesi olabiliyor. Eğer mutfak adası varsa yemek masası eklemeğe gerek yok. Tabi isteğe göre ilave yemek masası da konuabilir. Yemek masası olarak kullanılabilmesi salonu yemek odası olarak kullanılmaktan da kurtarabilir.

Aynı zamanda alt kısımlarında bol dolap yerleştirilebiliyor. Böylece mutfakta depolama alanı artmış oluyor. Mutfakta dolap ne kadar çok olarsa o kadar iyidir. Çünkü mutfakta kullanılan eşyalar fazladır. Bu nedenle dolaplara yerleştirilemiyorsa dağınık görünüm yaratıyor.

Ada Tipi Mutfaklarda Renk Ve Malzemeler

Ada tipi mutfaklarda renk ve malzemeler isteğe göre kullanılabilir. Öncelikle şu bilinmeli ki mutfak çok zaman geçirildiği yer olduğu için dolapların açık renkte kullanılması tavsiye ediliyor. Koyu renkler tezgahda veya duvarlarda tercih edilebilir.

Ada tipi mutfaklarda renk ve malzemeler seçilirken odanın büyüklüğü ve küçüklüğü, aynı zamanda mimari yapı göz önünde bulundurulmalı. Şöyle ki açık mutfaklarda salon minimal ölçülerdeyse mutfak renklerinin salonla uyuşması iyi olur. Hatta aynı malzemeler kullanılabilir. Böylece mutfakla salon bir bütün halinda görünecektir.  Eğer mutfak adasının kullanıldığı oda büyük ölçülerdeyse mutfak dolaplarından farklı renk seçilebilir. Mesela mutfak dolapları kırmızı ise ada düz beyaz seçilerbilir. Ya da aksi olabilir.

Malzeme kullanımı da isteğe göre değişebiliyor. Bu mutfak tiplerinde hammade olarak iki farklı şekilde sunta ve suntalam, Mdf ve Mdflam kullanılıyor. Sunta ve suntalamın kullanım süresi 7 ile 10 yıl arasındadır. Mdf ise lifli yapıya sahip olarak suntaya göre daha sağlamdır. Kullanım süresi ise 15 yıldır. Aynı zamanda tezgah için doğal ahşap kullanılır.

Ada Tipi Mutfak Tasarlayan Markalar

Ada tipi mutfak tasarlayan markalar hem klasik, hem de farklı ve kişiye özel tasarımlar sunuyorlar. İsteğe göre ada ve yarımada mutfak tipleri ve şekilleri sipariş edilebilir veya mevcut tasarımlardan seçilebilir.

Lineadecor, İkea, FLY mutfak, Alfemo, Koçtaş, Kelebek mutfak vb ada tipi tasarlayan markalar mevcuttur. Fiyatlar ise her markaya göre değişik olsa da genellikle ada tipi mutfaklar normal klasik mutfaklara nazaran daha yüksek fiyatlıdır.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git