[Çözüldü] Bisiklet Kullanmak Kaç Kalori Yaktırır?

[Çözüldü] Bisiklet Kullanmak Kaç Kalori Yaktırır?
29 Mart 2017 tarihinde eklendi, 192 kez okundu.

İnsanlar hem kilo vermek hem de vücutlarını şekillendirmek için spor yapmaktadırlar. Sağlıklı yaşamın da en büyük şartlarından biri olan sporun ayrıca insanın ruh sağlığına da iyi geldiği düşünülmektedir. Fakat sporun bizi bu yazıda ilgilendiren kısmı yaktırdığı kaloriler yani verdiği kilolar olacak. Eğer kilo vermek istiyorsanız bunu yalnızca diyetle yapmanız hem hızlı hem de yeterli sonucu almanızı engelleyecektir. Bu sebeple yaptığınız diyeti mutlaka sporla destekleyin. Peki, sporlardan hangisi kilo vermek için en ideal spor türlerinden biri diye soracak olursanız buna bisiklet kullanmak diyebiliriz. İkinci bir soru olarak da “bisiklet kullanmak kaç kalori yaktırır?” dediğinizi duyar gibiyiz. Eğer kilo vermek istiyor ve bunu spor türlerinden bisikletle yapmayı tercih ediyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

 

Günümüzde artık spora vakit ayırmak oldukça zorlaşmış durumda. İnsanların çalışmaktan ya da evleriyle ilgilenmekten kendilerine ayıracak vakitleri yok. Olsa bile ve spor yapmaya hevesli olsalar da sokakta yürüyüş ya da koşu yapacak alan da yok. Spor salonlarına da gitmeye üşenen –veya yine vakti olmayan- insanlar için bu anlamda kondisyon bisikleti en ideal sporlardan biri sayılabilir. İdeal olmasının bir başka sebebi de diğer sporlara göre daha fazla kalori yaktırmasıdır. Daha fazla kalori yaktırır çünkü bu sporla başta bacaklarımız olmak üzere tüm vücudumuzu çalıştırırız. Eğer 10 dakika bisiklet sürerseniz yakacağınız kalori 85 olacaktır. Süreyi 15 dakikaya çıkardığınızda yakacağınız kaloriyi de 105’e çıkarırsınız. Yarım saatlik bir bisiklet sürüş ile ise tam 210 kalori yakma imkanına kavuşursunuz. Bu süre 1 saati bulduğunda yakılan kalori de kendini katlayarak 425’e yükselir ve son olarak 2 saat bisiklet sürmek de tam tamına 950 kalori yaktırmaktadır. Bu verilen kalori bilgileri ortalama insan baz alınarak oluşturulmuştur. Ayrıca ortalama bir hızda bisikleti sürdüğünüzde bu kalorileri yakabilirsiniz fakat hızınızı 25 hatta 30’un üzerine çıkardığınızda doğal olarak yaktığınız kalori miktarı da artacaktır. Bir başka nokta da kilolu insanların yakacakları kalori miktarı da daha fazla olacak ve dolayısıyla daha fazla kilo verebileceklerdir. Son olarak bu veriler kondisyon bisikleti baz alınarak yazılmıştır. Eğer açık havada normal bir bisiklet sürerseniz, buradaki verilerden daha fazla kalori yakma şansına kavuşursunuz. Eğer açık havada bisiklet ile 19 ile 22 km arası yol giderseniz, tam 700 kalori yakabilirsiniz.

 

Spor Üzerine Kurulu Bir Hayat

Başlık aslında yazının kendisini de belli etmekte. Eğer kalori yakmak, fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız, yalnızca 1 saat bisiklet sürerek hayatınıza kaldığınız yerden devam etmemeli; sporu gerçek bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz. Hayatınızı genel anlamda daha hareketli yaşamanız da gerekmektedir. Bu şekilde hem sporu kolayca bırakmazsınız hem de vücudunuzdaki değişimi daha çabuk fark edersiniz.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git