[Çözüldü] Diyet Yaparken Türk Kahvesi İçilir mi?

[Çözüldü] Diyet Yaparken Türk Kahvesi İçilir mi?
3 Mart 2017 tarihinde eklendi, 208 kez okundu.

Türk kahvesi birçoğumuz için vazgeçilmez bir alışkanlıktır. Yemeklerden sonra içilen bir kahve ile mideler rahatlatılır, sohbetler koyulaştırılır. İçinde bulunan kafein etken maddesi ise insanın hem zihnen daha uyanık olmasına hem de metabolizmasının hızlanmasına neden olur. Bu da diyet yapanlar ve yapmayı düşünenlerde diyet yaparken Türk kahvesi içilir mi? Sorusunu gündeme getirir.

Türk kahvesi zayıflatır mı?

Türk kahvesi sayesinde metabolizma hızlandığı için kilo yakımı da kolaylaşır. Ancak Canan Karatay bu konuda Türk kahvesine güvenmenin büyük bir etki doğurmayacağını, her ne kadar kahvenin antioksidan etkisi oldukça yüksek olsa da metabolizma üzerindeki etkisinin çok ciddi sonuçlar doğurmayacağını ifade etmiştir. Fakat kendisinin bu sözlerine farklı kaynaklardan eleştiriler gelmekte ve kahvenin metabolizma etkisinin yüksek olduğu belirtilmektedir.

Türk kahvesi diyetleri

Her ne kadar diyet aşamasında kahve kullanımının etkisi tartışıla dursun, insanımız sade Türk kahvesine dayanan diyetler uygulamaya başladı bile. Kahvenin hem uyanmayı kolaylaştırması hem de insanın zinde hissetmesini sağlaması nedeniyle sevenleri tarafında diyetlerde tercih edilmesi aslında oldukça mantıklı. Çünkü 1 fincan Türk kahvesi toplamda 2 kalori değerinde. Tabi sade içiyorsanız. Ama eğer diyelim ki kahvenize 1 çay kaşığı beyaz şeker kattınız işte o zaman 18 kalori değerine çıkacaktır. Bu nedenle kahvenizi sade tüketmeniz oldukça faydalıdır.

Diyetlerde kahve tüketimi şekersiz olmalıdır. Özellikle sabah aç karnına veya kahvaltı ile birlikte olabilir. Gün içerisinde birden fazla kere kahve tüketecekseniz arasında en az 6 saat geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kahve kafeinli bir içecek olduğu için çarpıntıya sebep olabilir. Eğer kalp rahatsızlığınız varsa veya ailenizde böyle bir hastalık geçmişi bulunuyorsa dikkatli olmanızda ve doktorunuza başvurarak düzenli olarak kontrole gitmenizde fayda bulunmaktadır.

Diyet mi Spor mu?

Zayıflamak isteyen herkes öncelikle diyetleri araştırmaya başlıyor. Ancak diyet tek başına yeterli bir çözüm değil. Vücudun farklı açılardan da desteklenmesi gerekiyor. Zayıflama konusunda çok fazla değişkenlik yaşanabiliyor ve birçok doğru bilinen yanlışlıklar bulunuyor. Örneğin geçtiğimiz yıllara kadar diyetlerde peynire yer verilmez veya yağsız peynir tercih edilirken artık farklı peynirlerin de diyetlere eklenmesinin faydalarından bahsediyoruz. Veya geçmişte hiçbir şekilde yağ kullanılmaması gerektiği ifade edilirken şimdi zeytin yağının önemi nedeniyle diyette bile vazgeçilemeyecek bir besin olduğu anlatılıyor. Hatta ünlü bir beslenme uzmanı televizyon ekranında canlı bir biçimde bir bardak zeytinyağını lıkır lıkır içebiliyor.

Bu nedenle diyete başlamadan önce hayatınızda neleri değiştirmeniz gerektiğini bulmanız sizin için çok önemli bir ilk adım olacaktır. Durağan bir hayatınız mı var, hareket katın; hamur işi mi yiyorsunuz, sebzeye dönün; vazgeçemediğiniz çikolatalarınız mı var, ödül olarak başarılı olduğunuz dönemlerde onlardan tüketin; su içmeyi hatırlamıyor musunuz, telefonunuza hatırlatma kurun. Ama mutlaka kendinizdeki eksiklerden başlayarak bir diyet programı oluşturun. Sağlıklı zayıflamalar.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git