[Çözüldü] Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir?

[Çözüldü] Dukan Diyeti Evreleri Nelerdir?
4 Mart 2017 tarihinde eklendi, 237 kez okundu.

Kilo verme yöntemleri son yılların ilgi odağı haline gelmiştir. Bu yöntemler arasında protein ağırlıklı olan ve hızlı, kalıcı kilo kaybı sağlayan dukan diyeti dikkat ekmektedir. Bu diyet 4 evreden meydana gelmektedir. Peki bu dukan diyeti evreleri nelerdir? Bu kısma yazının devamında ulaşabilirsiniz.

Dukan Diyeti Evreleri

1.Atak Evresi

  Kişiye kilo verdiren en önemli etken olan  metabolizmanın şaşırtılması amaçlanır. Fazla kilosu olan kişinin depolanan bu yağları yakması için metabolizması değiştirilerek ve belirlenen belli başlı besinler tüketilerek çok hızlı başlangıç ile başlanır. Atak aşamasında yenilecek olan besinler; balık, yağsız dana eti, sakatat , yumurta, tavuk, hindi, yağsız peynir, yağsız süt, yağsız yoğurt, yulaf kepeği. Kilo vermek istediğiniz rakama göre 1 ila 10 gün boyunca yapılmalıdır. Mesela hedef 5 kilodan az ise 1 gün, hedef 5 kiloysa 3 gün, hedef 5 ila 10 kilo arasında ise 5 gün, hedef 10 ila 20 arasında ise 10 gün boyunca atak evresi yapılmalıdır. Atak evresinde hızla vücuttaki fazla suyun atılması ve metabolizmanın şaşırtılmasından sonra bu metabolizmanın daha da hızlandırıldığı seyir evresine geçilir.

2.Seyir Evresi

Bu seyir evresi hedeflenen her kilo başına bir hafta boyunca uygulanır. Bu uygulanan  bir haftada protein ve sebze diyetlerinin kaçar gün yapılacağı yine hedeflediğiniz kiloya bağlıdır. Mesela en etkili olanı ilk 5 gün saf protein diyeti, diğeri ise 5 gün sebze ve protein karışım diyetidir.Hedeflenen kilo miktarı azaldıkça sebzeli günler artar. Seyir evresinde tüketilecek olan besinler; atak evresinde izin verilen besinler, domates, kabak, salatalık, taze fasulye, patlıcan, ıspanak, pırasa, kereviz, maydonoz, havuç, roka, lahana, dereotu, turp, mantar, gibi.

3.Güçlendirme Evresi

Atak ve seyir evresinde bir metabolizma düzenine alışılması ile daha fazla yağın yakılmamasına sebep olur. Dolayısıyla dukan diyetinde güçlendirme aşaması ile metabolizma daha da güçlendirilerek bu sayede daha fazla kilo verilmesi sağlanır. Güçlendirme evresi verilen kilo başına 10 gün boyunca yapılır. Güçlendirme evresinde izin verilen besinler; atak ve seyir evresinde izin verilen gıdalar, nişastalı besinler, günde bir öğün meyve, hamur işleri ,günde iki dilim ekmek, gibi. Yalnız haftada sadece 1 gün olacak şekilde saf protein diyeti yapılacak.

4.Koruma Evresi

Artık yasaklı besinler yoktur. Ancak bu dukan diyeti boyunca sürdürülen beslenme alışkanlığını çok da fazla değiştirmemek gerekir. Yine haftada 1 gün saf protein diyeti uygulanmalıdır. Terkedilmemesi gereken tek şey ise yulaf kepeğidir. Günde 3 kaşık kadar tüketilmesi zorunludur. Dukan diyetinin bahsedilen her 4 aşamasında da yapılması zorunlu olan tek  şey her gün boyu 20 dakika yürüyüş ve bol su içmektir. Bütün bunlar eksiksiz olarak yapıldığında hedeflenen kilolara ulaşıldığını görmek ise kişiye çok büyük bir mutluluk vermektedir.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git