[Çözüldü] Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi Nasıl Yapılır ?

[Çözüldü] Dukan Diyeti Güçlendirme Evresi Nasıl Yapılır ?
4 Mart 2017 tarihinde eklendi, 258 kez okundu.

Pierre Dukan’ın geliştirdiği Dukan Diyeti’nin 3. Evresi olan güçlendirme evresi , kilo vermenin biraz olsun durduğu , varılmak istenen ideal kilonun sabitlendiği kısımdır. Dukan Diyet Güçlendirme Evresi Nasıl Yapılır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

“Verilen Kiloyu Geri aldırmayan güçlendirme diyeti: Vazgeçilmez geçiş dönemi. “

Dukan üçüncü evreyi , verilen kiloyu geri aldırmayan güçlendirme diyeti yani vazgeçilmez geçiş dönemi olarak isimlendiriyor. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi ideal kilonun sabitlendiği evre bu evredir. Bin bir güçlükle verilen kilolar bu evrede yeteri kadar özen gösterilmediği takdirde geri alınabilir. Bu dönemde vücut kilo almayı durdurur. Bu da diyeti yapanların kafasını karıştırabilir. Kilo veremiyorum diye diyeti bırakmak asla doğru değil. Vücudun verdiği tepkinin amacı verilen yağları bir an önce geri almaktadır. Bunun için de iştah açılır, az enerji harcanır ve kalorisi en yüksek besinler tercih edilir. Vücudun hazırladığı bu tuzağa düşmemek için sıkı bir rejime girilmelidir. Yani asla pes etmek yok!

Güçlendirme Evresinin Süresi

Dukan diyetteki bu evrenin süresini verilen kiloya bağlı olarak hesaplar. Yani vermiş olduğumuz her kilo için on gün ile çarpılır. On kilo verdiyseniz on gün ile çarparsak 10×10= 100 gün yani 3 ay 10 gün eder.  Bu basit formülle süreyi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Güçlendirme evresini iki bölümde tamamlıyoruz. Bunu yapmamızdaki amaç uzun sürede tüketmediğimiz besinleri beslenme listemize almış olmamız. Bu yüzden kendimizi kontrol altında tutmalıyız.

Uygulama:

 • Atak evresinin proteinli besinlere listemize aldığımız ilk besinlerdir.
 • Sebzesiz bir beslenme listesi düşünülmeyeceği için seyir döneminin sebzeleri de eklenir.
 • Şeker oranı düşük meyvelerden bir porsiyon yenebilir.
 • Günde iki dilim tam tahıllı ekmek zorunlu olarak tüketilmeli.
 • Haftada bir porsiyon ödül yemeği.
 • İki buçuk çorba kaşığı yulaf kepeği (tokluk hissi yaratır ve uzun süre tok tutar)
 • Haftada bir porsiyon nişastalı pilav (tahıl unundan yapılmış makarna ve türevleri)
 • Haftada bir kez saf protein diyeti.
 • Asla ihmal edilmemesi gereken spor. (En azından basit jimnastik hareketleri yapabilirsiniz. 25 dakika yürüyüş önerilmektedir. Bunun yapacak vaktiniz de yoksa basit spor hareketleri ile bu görevi yerine getirebilirsiniz)
 • İki bölümden oluşan bu evreden sınırlı izinli besin dediğimiz yasak besinleri üç tane olmak şartıyla listemize ekliyoruz.
 • İçecek sorununu genelde ılık su ile halledebilirsiniz. Onun dışında en fazla iki bardak olmak koşuluyla light içecekler tüketebilirsiniz.
 • Bu diyette protein tükettiğiniz sürece kalori hesabı yapmanıza gerek yok.
 • Eğer tatlı krizi sorunu yaşıyorsanız başta tarçınlı su olmak üzere diyete uygun tatlılarla geçiştirebilirsiniz.

Güçlendirme evresinde kilo artışının olmaması aksine kilo alışverişinin durması gerekiyor. Eğer fazla kilo artışı yaşıyorsanız direkt ikinci bölüme geçin. Eğer tam tersi bir durum yaşıyor yani sürekli kilo alıyorsanız menünüze eklenen besinleri yavaş yavaş tüketin.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git