[Çözüldü] Dukan Diyeti Koruma Evresi Nasıl Yapılır?

[Çözüldü] Dukan Diyeti Koruma Evresi Nasıl Yapılır?
4 Mart 2017 tarihinde eklendi, 298 kez okundu.

İstediğiniz kiloya nihayet kavuştunuz, dolayısıyla artık o sıkı diyet günlerini geride bıraktınız. Uyguladığınız Dukan diyeti oldukça işe yaradı. Biraz rahatladınız çünkü o yoğun tempodan sonra hedefinize ulaşmış olmak güzel bir his. Fakat her şey bitti mi? Bir başka deyişle, bundan sonra artık yediklerinize dikkat etmeniz gerekmiyor mu? Ne yazık ki bunu söyleyemeyiz. Diyet verip kilo vermek zordur fakat kilo verdikten sonra bu kiloları geri almamak daha zordur! Bu sebeple size gerekli olan koruma evresinde ne yapacağınızı bilmektir. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa ve Dukan diyeti koruma evresi nasıl yapılır tam kestiremiyorsanız doğru adrestesiniz!

 

Bir diyet elbette tüm ömür boyu uygulanamaz. Bunun düşünülerek hazırlandığı Dukan diyeti ise bu sebeple kilo verildikten sonra verilen kiloların geri alınmaması için bir koruma evresinden bahseder. Buna göre, eğer şu üç şeyi yaparsanız kilolarınızı geri almanız pek mümkün olmayacaktır: Haftanın bir gününü saf protein günü olarak belirleyin, asansörü hayatınızdan çıkarın ve günde üç çorba kaşığı yulaf ekmeği tüketin.

 

Saf Protein Günü, Asansörsüz Hayat ve Her Gün Yulaf Ekmeği

Koruma evresinde yapılacakları biraz daha açmak gerekirse, öncelikle haftanın bir gününü yalnızca protein yemeye ayırın. Bu ne demek? Haftanın kalan diğer 6 gününde, istediğinizi –elbette şeker, beyaz un ve işlenmiş gıda ürünlerinden kaçınarak- ölçülü bir biçimde yiyebilirsiniz. Fakat 7. günde yalnızca yağsız protein ürünlerle beslenin. Burada yağsız kelimesine vurgu yapmakta fayda var çünkü normalde sağlıklı olan ve diyetlerde bile yenebilen somon gibi yağlı balıkları bile yememelisiniz. Peki, hangi et ürünlerini yiyebilirsiniz? Eğer canınız kırmızı et yemek istiyorsa, yağsız biftek ya da fileto, balık yemek istiyorsa, çupra gibi beyaz balıklar, kümes hayvanlarından yemek istiyorsa da hindi tüketmenizde bir sakınca yoktur. Yumurtanın beyazını da yağsız bir biçimde pişirdiğiniz sürece yiyebilirsiniz. Bu özel protein gününde tuz yemekten de kaçının.

 

Haftanın bu tek özel günü dışında, diğer günlerde uymanız gereken bir diyet yok. Fakat örneğin, üzüm, incir gibi bol şekerli meyvelerden kaçınmanız, beyaz şeker, zararlı karbonhidrat gibi ürünleri kendinizden uzak tutmanız hala önem arz etmekte. Bir iki gün yemek yerken ölçüyü kaçırdığınızı düşünüyorsanız ondan sonraki gün daha fazla özen göstermeye çalışmanız da yararınıza olacaktır. Yemek yeme kuralları dışında, artık hayatınızdan asansörü çıkarın. Bunun yerine merdivenleri kullanın, daha çok yürüyün. Hatta her gün yaklaşık 30 dakika yürüyüş ya da koşu gibi sporları yapmaya çalışın ve son olarak her gün 3 çorba kaşığı yulaf ekmeği tüketmeyi asla atlamayın. Eğer tüm bunları uygularsanız, yani diyetten önce eski ritminize geri dönmeyi reddederseniz, eski kilolarınıza da ömür boyu veda edebilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git