[Çözüldü] Dukan Diyeti

[Çözüldü] Dukan Diyeti
4 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 295 kez okundu.

Dukan diyeti adını son yıllarda çok sık duyduğumuz bir diyet. Temel olarak protein ağırlıklı olan bu diyet beslenme uzmanı Pierrre Dukan hazırlamıştır. Çok uzun zamandan beri uygulanmakta olan diyet son yıllarda pek çok ülkede kitapların çıkmasıyla yaygınlaşmıştır.

Dukan diyeti pek çok tartışmaya sebep olmuştur. Bazı kesim tarafından sadece protein ağırlıklı beslenmeye dayandığından dolayı sağlıksız kabul edilmektedir. Sonraki yıllarda pek çok hastalığa sebep olacağı söylenmektedir.

İçerik ve uygulama bakımından kolay bir diyettir. Herkesin kolaylıkla uygulayabileceği bir diyettir. Ancak bazı kalp, tansiyon, şeker hastalıkları gibi kronik hastalar doktor kontrolünde uygulaması gerekmektedir.

Dukan diyeti dört aşamadan oluşmaktadır. Bunlar atak aşaması, seyir aşaması, sağlamlaştırma aşaması ve dengeleme aşamasıdır.

1.Aşama Atak Aşaması:68 adet saf proteinin tüketildiği aşama. İki ile yedi gün arasında uygulanır ve bu süreçte dört kiloya kadar verilir. Bu aşamada günde 1,5 kaşık yulaf kepeği yiyebilirsiniz.

Atak Aşaması bir günlük diyet listesi

Sabah kahvaltısı: 1 kase yağsız yoğurt.1 adet yumurta

Öğle yemeği:1 Dilim süzme peynir.bir parça ızgara tavuk

Akşam yemeği:1 adet ızgara balık. 1 adet suda pişmiş yumurta

2.Aşama seyir aşaması:Atak aşamasındaki 68 tane proteine ek olarak sebzenin de eklendiği aşamadır.6 Günde 1 kilo verilmesi beklenir

Seyir aşaması örnek diyet listesi

Sabah kahvaltısı:1 fincan şekersiz çay.ıspanaklı omlet

Öğle yemeği:Yağsız krem peynir.haşlanmış karides

Akşam yemeği: Mantarlı tavuk

  1. Aşama sağlamlaştırma aşaması: Bu aşamada ek olarak meyve ekleniyor. Karbonhidratada azda olsa yer veriliyor. Bu aşamada iki öğün kutlanma yemeği verilebiliyor. Seyir aşamasında bir önceki aşamada verilen her kilo için on ekleniyor. Günde en az 25 dakika egzersiz yapılıyor.

4.Aşama Dengeleme aşaması: Bu aşamada ömür boyu devam edecek olan aşamadır.  Ancak bu aşamada da bir günü sadece protein ağırlıklı beslenmeye ayırmalısınız. Diğer günler tüm besin grupları ile beslenebilirsiniz. Bu aşama da 3 kaşık yulaf kepeği yeniyor. Ayrıca günde en az yirmi dakika fiziksel aktivite yapmak gerekiyor.

Dukan diyetinde saf proteinler, kırmızı etler, kümes hayvanları ürünleri, yulaf kepeği, balık, kabuklu deniz canlıları, yumurta, sebzeler süt ürünleri ve bitkisel proteinler tüketilir.

dukan-diyeti

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git