[Çözüldü] Etaplar Halinde Diyet

[Çözüldü] Etaplar Halinde Diyet
8 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 553 kez okundu.

Fazla kilosu olan insanların genellikle yaşadıkları problemler hep birbirine benzer; çok büyük bir hevesle başlanılan ve ilk ayağın taşa takıldı yerde düşüp tekrar ayağa kalkılamayan diyetler. Birçok kilo problemi yaşayan kişi bu yüzden başladığı kilo verme sürecini sürekli yarıda bırakıyor ve sonunda sağlını tamamen kaybetme aşamasına geliyor. Bazıları için çok ufak olan bir sorun olan kilo problemi obezite boyutuna gelmiş kişilerde boylarını aşan büyük bir sorun maalesef. Kilo problemini çözmenin en iyi yolu etaplar halinde diyet listesi oluşturmak.

Sorun ne kadar büyükse çözüm aşamasında elbette ki o kadar uzun sürecektir. Aşırı kilolu ya da kilo vermesine engel olan rahatsızlığı olan kişilerde bir anda kilo verip sağlığına kavuşmak hem bir hayal hem de sağlıkları açısından böyle bir diyet sistemine başvurmaları çok zararlı olacaktır. Bu iki grupta olan kilo problemli kişiler etaplar halinde diyet listesi uygulamalılar yani; bu kilo verme süreci uzun süreceği için öncelikle ideal kilolarına göre değil kendilerini sağlıklı ve iyi hissedecekleri bir kiloyu ana hedef olarak kendilerine seçmeliler. Sonrasında bu hedef kiloya ulaşmak için her ay verecekleri kiloları belirleyip uzman diyetisyen kontrolünde uzun bir yolculuğa çıkmak için öncelikle motivasyon ve irade etabına giriş yapmalılar, bu uzun bir yolcuk ve bu yolculukta en çok ihtiyaç duyulacak şey iradeye sahip olmak ve motivasyonu kaybetmeden hedefe ulaşmak için çaba sarf etmek gerekiyor. Sonrasında diyetlerini bir yaşam tarzı haline getirmek için diyetisyenlerinin, kendilerine en uygun gerçekten uygulayabilecekleri bir diyet listesi oluşturmasına yardımcı olmalılar. Uyguladıkları diyetler her yeni etapta vücut durumlarına göre değiştirilmeli, yenilenmelidir. Diyet ilk başlangıç döneminde vücut alışkın olmadığı bir yeme tarzı ile karşılaştığı için mutlaka kilolarına orana gözle görülür bir etki gösterecektir. İlk başta yaşanan bu kilo kaybı diyetin 3. Etabında biraz daha zor bir hal alacaktır, yeni yeme düzenine alışan vücut bu etapta önceki kadar kilo kaybı yaşatmayacağı için motivasyonda bir düşme olabilir. Buna engel olmak için bu yolun zorlu bir yol olduğu ve verilen diyet listesinin yaşam tarzı haline getirilip, sporla desteklendiği takdirde mutlaka en başta hedeflenen noktaya ulaşılacağı unutulmamalıdır. Zaman zaman motivasyonu yükseltmek için diyetisyen kontrolünde ufak ödül günleri oluşturularak diyetin etaplardan oluştuğu ve her etapta farklı zorlulukların olduğu unutulmamalıdır. Kısa süre içerisinde verilen kiloların yine aynı şekilde geri alınması kaçınılmazdır.

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen herkes etaplar halinde diyet listesi yaparak kendi kilosuna göre bir hedef belirleyebilir. Uzman hekimlerin verdiği diyet listelerini uygulayarak istediği kiloya ulaşabilir. En sağlıklı diyet listeleri protein, sebze, tahıl ve süt ve süt ürünlerinin dengeli bir şekilde dağıtıldığı, mahrumiyetin gıdalardan değil porsiyonlardan yapıldığı diyet listeleridir. Kilo vermek isteyenleri belirli rahatsızlıkları yoksa sağlıklı bir şekilde zayıflayabilmek için her gıdandan belirli ölçülerde tüketmesi gerekir.

 

 

etaplar-halinde-diyet

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git