[Çözüldü] Gi Diyeti

[Çözüldü] Gi Diyeti
8 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Glisemik endeks,yiyeceklerin ve içeceklerin kan şekerini yükseltme hızına denir. Her yiyecek için bu değer farklıdır. Çünkü her yiyeceğin içerdiği karbonhidrat miktarı ve bu karbonhidratların sindirim hızı birbirinden farklılık gösterir. Protein oranları da glisemik endeks hesaplamalarında önemli bir etkidir. Protein oranı ve lif oranı yüksek besinlerin gi değeri karbonhidrat değeri yüksek olan besinleri gi değerinden düşüktür. Yiyeceklerin gi değerleri 0-100 arasındadır. 0-55 arası düşük gi değeri,55-70 arası normal gi değeri ve 70 den büyük olan yüksek gi değerine sahiptir. Düşük gi değerine sahip besinler ile beslenmek gerekmektedir.

Yiyeceklerin pişirme yöntemleri,içerdiği protein ve yap oranları gi değerini etkilemektedir. Kızartmaların gi değeri yüksekken haşlama ve fırınlama yönteminde bu değer daha düşüktür. Mantı vazgeçilmez bir yemektir ancak mantıyı ılık ya da soğuk tüketirseniz gi değeri daha düşük olacaktır. Süt ve süt ürünleri gi değeri düşük olan besin grubundadır. Et ürünleri olarak ta beyaz et tercih ederseniz gene gi değeri düşük bir tercih yapmış olursunuz.

Düşük gi değerine sahip besinlerle beslenmek için kendinize gi diyeti listesi oluşturun. Bu listeye göre de düşük gi değerine sahip besinleri tercih edin. Ayrıca kahvaltı yapmaya önem verin ve kesinlikle güne kahvaltısız başlamayın. Öğle yemeklerinde protein açısından zengin besinler ile beslenin. Bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissedebilirsiniz. Akşam yemeklerinde ise ızgara ya da haşlanmış özellikle beyaz et tercih edin. Pilav makarna gibi yiyecekler yerine kepekli ekmek, tam tahıllı ekmek gibi ekmek türlerini tercih edebilirsiniz. Sebze yemeklerinin içine mümkünse et koymayın eğer koyacaksanız bile az yağlı ve çok az miktarda et koyun. Yağ,tuz,şeker oranına çok dikkat edin. Alışverişlerinizde süt ve süt ürünlerini seçerken özellikle yağsız ve light olan ürünleri seçin. Meyveleri yemeklerin ardından tüketmeyin. Mümkün oldukça ara öğünlerde tüketin. Ve çok aşırıya kaçmayın. Meyveler de ne kadar sağlıklı olsalar da içlerinde çok miktarda şeker barındırır.

 Gi diyeti için mümkün olduğunca şeker oranını düşürün. Size örnek bir gi diyeti listesi hazırladım;

Sabah kahvaltısı:1 dilim beyaz peynir, 1 adet haşlanmış yumurta,domates, salatalık ve 1 fincan şekersiz çay

Ara öğün: 1 adet küçük boy elma ve 1 su bardağı yağsız süt

Öğle yemeği: 1 porsiyon ızgara tavuk, bol miktarda mevsim salatası

Ara öğün: 5-6 adet badem içi

Akşam yemeği: 1 porsiyon sebze yemeği ve 1 kase domates çorbası, 1 kase yoğurt

 

gi-diyeti

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git