[Çözüldü] Güçlendirme Evresi Menü Listesi Nedir?

[Çözüldü] Güçlendirme Evresi Menü Listesi Nedir?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Dukan diyetinin üçüncü evresi olan güçlendirme evresi verilen her kilo için on günlük güçlendirme rejimi yapıldığı evredir. Bu evreyi merak edenlerde “ Güçlendirme evresi menü listesi nedir ? Nasıl Yapılır , Neler Yemek Gerekir ?” sorusu akıllara gelmektedir.

1.Şimdi Bu Listeyi Biraz Açalım :

Öncelikle bu evrede diyet boyunca yasaklı olan besinleri tekrar hayatımıza sokmaya başlıyoruz. Bu yüzden üçüncü evrede dikkatli olmak zorundayız. İki bölüm halinde yapılması öneriliyor. Sınırlı izinli dediğimiz yasaklı besinlerden sadece üç tane seçebiliyorsunuz. Aynı son evrede olduğu gibi haftanın bir gününü protein ağırlıklı beslenmeye ayırmanız gerekiyor.

2.Güçlendirme Evresi Menü Listesi.

Örnek liste verecek olursak ;

  • Atak evresindeki izinli besinler
  • Seyir evresinde izin verilen sebzeler
  • Muz, üzüm ve incir dışındaki meyveler: bir adet orta boy elma, bir adet orta boy portakal, iki adet küçük boy mandalina, üç dört adet kayısı, on dört adet vişne, bir adet orta boy greyfurt, üç adet kırmızı erik, on adet yeşil erik, bir çay bardağı (yani on iki adet) çilek, bir adet orta boy şeftali, bir adet orta boy armut, orta boy (yaklaşık 100 gram) ayva, yetmiş beş gram (orta boy) nar, yüz elli gram kavun, orta boy (yaklaşık iki yüz gram) karpuz.
  • Günde sadece iki dilim tam buğday ekmeği. (Beyaz undan yapılmamış olması gerekiyor)
  • Yağsız peynir. (Kibrit kutusu kadar olmalı)
  • Peynir yemeyenler için de fındık, badem, antep fıstığı ve ceviz serbest. (Miktarları 40 gram olmalı)

3.Nişastalı Gıda Sorunu

Dukan diyetinde nişastalı gıdalar için bazı öneriler yer almaktadır. Tam tahıllı olmak kaydıyla makarna, bulgur, mercimek türleri, kuru fasülye türleri ve pirinç bu sırayla yenilebilir. Ancak iki yüz gramı geçmemek kaydıyla yenebilir. Nişastalı gıdalar diyetin ilk bölümünde bir porsiyon, ikinci bölümünde ikinci porsiyon olarak tüketilebilir.

İki çorba kaşığı yulaf kepeği

4.Ödül Yemeği Nedir? Ödül Yemeği Meselesi

Ödül yemeği, dukan diyetinde uygulama zorunluluğu taşımayan, başlangıç ,ana yemek, tatlı ve içecekten oluşan serbest bir öğündür. Ancak her yemeğin bir kuralı olduğu gibi ödül yemeğinde de kural asla ikinci tabağa geçmemek!. Diyetin ilk bölümünde haftada bir kez yenilebilirken ikinci bölümünde ise iki kez ödül yemeği yiyebilirsiniz. Normalde yasak olan zeytini sevenler ve isteyenler ödül yemeğinde yiyebilir.  Ödül yemeğinin amacı diyet yapanları motive ederken bir yandan da vücudu alıştırmaktır.  Diyet listesinin çok dışına çıkmadan bir şeyler yiyebilirsiniz.

 

5.Kafa Karıştıran Hamur İşi

Güçlendirme evresi menü listesi nedir sorusuna yukarıdaki besinlerle cevap verdiğimizde ama kitapta hamur işi bölümünün de olduğu itirazı geliyor. Kitapta geçen pasta, hamur işi olarak çevrilmiş, burada bir çeviri hatası karşımıza çıkıyor. Nişasta öğünü olarak, hamur işini diyet listelerinize katabilirsiniz.

Güçlendirme evresi diyetin en önemli evresidir. Çünkü burada ideal kiloyu sabitlemeye çalışıyoruz. Diyet bu evrede bozulduğunda yapılan bütün çalışmaların boşa gideceğini hesap etmemiz gerekiyor. Bu yüzden güçlendirme evresinde az da olsa kilo vermeye devam etmek çok önemlidir.

Pierre Dukan tarafından yazılan Dukan Diyeti kitabını okuyup detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan her soru için internette Dukan Diyeti uygulayan kişilerin oluşturduğu blog ve forumları ziyaret edebilir fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git