[Çözüldü] Güçlendirme Evresi Özeti Nedir?

[Çözüldü] Güçlendirme Evresi Özeti Nedir?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

”Verilen kiloyu geri aldırmayan güçlendirme diyeti: Vazgeçilmez geçiş dönemi” diyor Dukan, kitabında güçlendirme evresi özeti nedir diye soranlar için. Çünkü güçlendirme evrensin en kısa hali bu. Verilen kilolar geri alınmaz. Ama dördüncü evreye geçmeden önce de kendinizi alıştırmanız gereken, bu diyeti bir yaşam biçimi haline getirmek için kendinizi alıştırdığınız dönemdir.

Güçlendirme Evresinin Süresi Nasıl Hesaplanır?

Güçlendirme evresinin süresi verilen kiloya bağlı olarak hesaplanır. Her 1 kilo 10 günde sağlama alınır. Diyelim ki 5 kilo verdiniz. Her bir kilo için 10 günden toplam 50 gün güçlendirme evresinde kalmanız gerekir.

Güçlendirme evresini atlayanlar için bir risk vardır. O da geri tepmedir. Eğer güçlendirme evresini tam olarak uygulamazsanız vermiş olduğunuz her 1 kiloyu 10 günde geri alırsınız. Bu dönem bir çeşit yaptığınız diyetin sağlamasıdır.

Güçlendirme Evresinde Beslenme

Atak evresinde yediğimiz saf proteine ek olarak seyir evresinde sebzeleri eklemiştik. Bu 2 dönemde yediğimiz her türlü sebzeyi ve protein kaynağını aynen yemeğe devam ediyoruz.

Diyet deyince ara öğün olarak meyve yemek çok yaygın bir kanaattir. Oysa ki Dukan diyetinin ilk iki evresinde meyve yoktur. Artık 3. evre olan güçlendirme evresinde günde 1 porsiyon meyve yiyebilirsiniz. Ancak muz, üzüm, kiraz ve kuru yemişleri yemeniz maalesef ki yasak.

Meyve porsiyonları;

  • Elma, armut, portakal, greyfut, şeftali, nektarin ve ayva gibi meyvelerden 1 tane yiyebilirsiniz.
  • Daha küçük olan meyvelerden ise mesela dut; normal boyuttaki bir kase miktarınca yiyebilirsiniz.
  • Kavun ve karpuz için 1 dilim yeterli olacaktır.
  • 2 kivi, 2 kayısı ya da 2 mandalina da aynı şekilde 1 porsiyona denk gelecektir.

İlk 2 evre boyunca diyetinizde hiçbir şekilde ekmek yoktu. Bunu duyan insanlardan hep aynı soru geliyor insana. “Her öğünü geçtim kahvaltıyı ekmeksiz nasıl yapıyorsunuz?” Oysaki bütün iş vücudunuzu terbiye etmektedir. 3. aşamayla birlikte artık günde 2 dilim tahıllı ekmek yiyebilirsiniz. Ancak beyaz ekmeği asla tüketmemeniz lazım. Tahıllı olarak istediğinizi tercih edebilirsiniz.

Kahvaltıda tükettiğiniz peynir neredeyse hiç denecek kadar az ve yağsız tuzsuz bir peynirdi. Ancak güçlendirme evresiyle birlikte 1 porsiyon peynir tüketebilirsiniz. Ancak peynir tüketiminde dikkat etmeniz gereken bir püf noktası var. Hamuru pişmiş cinsten peynirleri tercih etmeniz gerekiyor. Yani artık eski ya da yeni kaşarı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Daha önceden hiç tüketmediğiniz içinde nişasta bulunan gıdaları haftada 2 porsiyon olmak şartıyla tüketebilirsiniz. Ancak bu konuda serbestlik var diye de oturup patates kızartması yemeği tercih etmeyin. Ama sebzeli köftenin içine de koyun veya kumpir yapın. Ya da pirinç pilavı tüketme konusunda serbestsiniz.

Güçlendirmenin en bağlayıcı noktası haftada 1 gün diyet yapmaktan geçiyor. İlk evrede yediğiniz gibi saf protein diyetinin haftada 1 kere uygulamanız lazım.

Artık vermek istediğiniz kiloları verdiniz. Ama tam olarak da istediğiniz o noktada değilsiniz çünkü bunu bir hayat standardı haline getirmediniz. Yine de kendinize ödül vermeyi hak ettiniz. Bu nedenle haftada 2 defayı geçmemek şartıyla kendinize ödül yemeği yapabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git