[Çözüldü] Güçlendirme Evresinde Kaç Kilo Verilir ?

[Çözüldü] Güçlendirme Evresinde Kaç Kilo Verilir ?
5 Mart 2017 tarihinde eklendi, 186 kez okundu.

Pierre Dukan’ın geliştirdiği Dukan Diyeti’nin 3. Evresi güçlendirme evresidir. Bu evre için diyetin en önemli ayağı denilebilir. İlk iki evre aslında hazırlık evresidir. Bu evrede ise diyetiniz biraz daha hafifleyerek yaşam düzeni haline getirmekten geçiyor. Yasak yiyeceklerden 3 tanesi özgür bırakılır. Diyet menüsünden bağımsız ödül yemeğini bazen 1 kez bazen 2 kez yeme hakkı tanınır. Protein ağırlıklı beslenme devam eder. Peki güçlendirme evresinde kaç kilo verilir? Öncelikle sizin diyet programına göre ve vücut yapınıza göre değişecektir. Soruyu şöyle sormakta fayda var : Güçlendirme evresinde kilo verilir mi? Kilo vermek mümkünse ne kadar ? Evet, kilo vermek mümkün ama ilk iki evredeki kadar değil. Aslında sabrın ve gerçekten isteyip istememenin evresidir, güçlendirme evresi.

En Zor Bölüm

Dukan bile bu evrenin zorluğunu kabul etmiş durumda. Çünkü artık vücut diyet olayına alıştı ve yeni beslenme şekline tepki vermeyi bıraktı. Aksine inatla verdiği kiloları geri almak için hızla çırpınmaya başladı. İştah daha fazla açıldı, mümkün olduğu kadar az enerji harcamaya çabalıyor, hırsla en yüksek kalorili ve yasak besinlere doğru aklınızı çelmeye başladı. Vücudunuz bu tepkileri veriyorsa hiç korkmayın. Doğru yoldasınız. Spor yaparken bile vücut spor hareketlerine alıştığı için tepki vermeyi bırakır.  Kitapta Dukan şöyle der: Hazır elinizde zayıflama şansı varken, tek mantıklı davranış biçimini seçmeli ve güçlükle eriştiğiniz yeni kiloyu korumalı, önerilen zamanda da son aşamaya geçerek bunu kesin olarak sabitlemelisiniz.

Dukan Diyeti’ne Dair İpuçları 

Güçlendirme evresini biraz daha kolay geçirmeniz adına ufak tefek ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

  • Diyet yaparken kaynağınız kitap olsun. İnternetteki blog ve forum sitelerine göre diyet yapmayın. Dr. Pierre Dukan’ın Dukan Diyeti adlı kitabını edinmeniz yeterli olacaktır.
  • Asla pes etmeyin. Bunu sürekli söyleyenler olacaktır, olmuştur. Pes etmeye niyetiniz varsa bu evrede değil. Çünkü artık güzel güzel kilolar verdiniz. Bu evrede vücudunuzu dinleniyor olarak kabul edip diyete devem etmelisiniz.
  • Eğer çok zorlanıyorsanız listeye yeni eklenecek besinler için acele etmeyin. Nasılsa iki dönemden oluşan bir evre. Yavaş yavaş ekleyerek diyete devam edin. Zaten bu evrede listenize tahıllı ekmek, farklı peynir çeşitleri ve meyveler ekleniyor.
  • Sporu aksatmayın. Günlük 30 dakika yürüyüş yapmanız sizin için iyi olacaktır.
  • Ödül öğünü ya da yemeğini kahvaltınızı geç edeceğiniz bir güne göre düzenleyin. Mesela pazar günü izinli olduğunuzu varsayalım, cumartesi günü ödül öğünü alırsanız pazar günü kahvaltı öğününe kadar vücudunuzu dengelemiş olursunuz. Ayrıca ödül öğünüm bu diyerek de fazla sınırları zorlamayın. Patates kızartması ya da hamburger yiyin; kola için ama dozunu da kaçırmayın, kararında bırakın.
  • Porsiyonlarınızı azaltabilirsiniz. Sadece ödül öğününe güçlendirme evresinin ikinci döneminde 2 porsiyon izni var.
  • Diyete karşı algınızı değiştirin. Diyet kabus değildir; sağlıklı beslenmedir. Dukan Diyeti’nde sizi sevdiğiniz yemeklerden mahrum etme yoktur. Sadece sağlıksız yemeklerden uzaklaştırma vardır. Tatlısınız yapamıyorsanız tatlandırıcı aromalı tatlı tarifleri bulun.
  • “Her şeyin başı sabır” derler. Güçlendirme evresi için de geçerlidir bu. Dukan Diyati’ni uygulayan kişiler bu evreye gelince moral bozukluğu yaşarlar. İlk iki evrede güzel kilo verdiklerini ama bu evrede istedikleri gibi olmadığından yakınırlar. Haklısınız, sevdiğiniz yasaklı 3 yiyecek geri gelmişken harika şeyler olmasını kimse sizden beklemiyor. Sabredin, sağlıklı besleniyorsunuz bunu kendinize telkin edin.
  • Her şeyden önemlisi su tüketiminden vazgeçmeyin.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git