[Çözüldü] Güçlendirme Evresinde Neler Yemek Gereklidir ?

[Çözüldü] Güçlendirme Evresinde Neler Yemek Gereklidir ?
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 238 kez okundu.

Dukan Diyeti’ni başarılı bir şekilde uyguladınız. Sayılı günler geçti ve artık başarıyla güçlendirme evresine geldiniz. Şimdi aklınızda güçlendirme evresinde neler yemek gereklidir sorusu dolanıyor. Bu soruyu cevaplamak için açıklamalarla birlikte bir liste vereceğiz. Tabii ki bu liste Pierre Dukan’ın Dukan Diyeti kitabında önerdiği besin listesinden alınmış, onun uzmanlığında hazırlanmış bir liste olacaktır. Gerek olduğu yerde de alternatiflerden söz edeceğiz. Şunu unutmayın ki temel almanız gereken şey internet siteleri değil kitabın kendisidir.

Güçlendirme Evresi Nedir ?

Güçlendirme evresi, vücudun diyete alıştığı evredir. İlk 2 evre boyunca sağlıklı bir şekilde verdiğinizi kiloları korumak için birkaç adım atmanız gereken dönemin içindesiniz. Verdiğiniz her 1 kilo için 10 gün kendinizi garantiye almanız gerekiyor. Verdiğiniz 1 kilo ancak 10 günlük güçlendirme çalışmasıyla sonuca ulaşabilir.

Bu dönemde kilo vermek azalır ama tamamen durmaz. Üstelik iştahınız da inatla açılır bu evre. Bu dönem diyetin sağlamasının yapıldığı evredir. Dikkatli beslenme, çok değil bilinçli su tüketimiyle ve aksatmadan yapılacak sporla ideal kilonuza ulaşabilirsiniz. Aksatmadan yapacağınız spor da gün içinde 30 dakikanızı ayırıp yapacağınız düz tempolu bir yürüyüş olabilir.

Neler Yemeli , Neler Yememeli ?

  • Öncelikle beyaz undan yapılmış ekmek yenmemeli. Onun yerine tam tahıllı 2 dilim ekmek yemelisiniz. Tam buğday, sarı buğday, kepekli, çavdarlı gibi seçenekleri de kullanabilirsiniz.
  • Protein ve sebze ağırlıklı beslenmeye devam edeceksiniz. İlk 2 evrede yediğiniz gıdaları gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.
  • İlk iki evrede yasak olan ŞEKER DEĞERİ AZ OLAN MEYVELER bu evrede 1 porsiyon olmak şartıyla besin listesine alınır. Muz ve üzüm gibi şeker değeri oldukça yüksek olan meyveler hala yasaktır örneğin.
  • 1 dilim olmak koşuluyla kavun ya da karpuz yemek serbest
  • Kayısı , kivi ve mandalina 2 adet yenebilir. Bunlar 1 porsiyona denk gelecektir. Elma, portakal, şeftali gibi iri meyvelerden 1 tane yiyebilirsiniz.
  • Her diyette olduğu gibi bol su tüketerek metabolizmayı hızlandırın. Ama fazlasının da sizler için oldukça zararlı olduğunu unutmayın.
  • Diyetin ilk evrelerinde tüketilen yağsız ve tuzsuz peynir, yerini artık hamuru pişmiş türden peynirlere bırakıyor. Bu da demek oluyor ki kaşar peyniri yemek serbest. Ama genel olarak eski kaşarı yemenizi tavsiye ederiz. Çünkü taze kaşarın yağ oranı, eski kaşara göre biraz daha fazladır.
  • Pirinç kesinlikle yasak olarak kalmaya bu evrede de devam ediyor. Ama bir istisna olarak haftada sadece 2 defa yapma hakkınız olan ödül öğününe pirinci koyabilirsiniz.
  • Haftada bir gün olan saf protein diyetini kaldığı yerden devam ettiriyoruz. Bünyeniz aylardan beri yaptığınız diyete alışık. Bu yüzden haftada 1 gün saf protein tüketimi uygularsanız sizin için daha güzel olacaktır.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git