[Çözüldü] Hamilelik Sonrası Kilo Nasıl Verilir?

[Çözüldü] Hamilelik Sonrası Kilo Nasıl Verilir?
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 265 kez okundu.

Hamilelik süresince bir hayli kilo alan kadınlar, alınan bu fazla kiloları doğumdan sonra vermek için büyük çaba harcarlar. Alınan kilonun büyük bir kısmı doğum sırasında verilmesine rağmen, yine de tüm kiloların verilmesi için sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı yapmak gerekmektedir. Hamilelik sonrası nasıl kilo verilir diye düşünen kadınların dikkatli olması gerekir. Bebek emzirme döneminde yapılacak yanlış beslenme uygulamaları kötü sonuçlar doğurabilir. Dolayısıyla hamilelik sonrası zayıflamak isteyen kadınların mutlaka bir uzman eşliğinde beslenme programı hazırlaması gerekmektedir.

Doğumdan sonra nasıl kilo verilir?

Hamilelik boyunca alınan kilolardan, doğum ve lohusalık sonrasında ortalama 5-6 kilo fazlalık kalabilmektedir. Bu miktar hamilelikte alınan kiloya göre değişebilmektedir. Yavaş yavaş alınan bu kiloların birden verilmesi yanlış bir yöntemdir. Bunun yerine uzun vadede yapılacak beslenme düzeni ile kilo vermek daha sağlıklı olacaktır. Yani diyet yapmadan sadece belirli kurallara uyarak aldığınız fazla kiloları uzun vadede vermeniz mümkündür. Sürekli hareket etmeye dikkat etmek ve sıvı tüketimini azaltmamak gerekmektedir.

Hamilelik sonrası kilo vermek için bazı öneriler

Doğum sonrasında sağlıklı ve dengeli bir şekilde kilo vermek isteyen kadınların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi durumunda uzun vadede kolaylıkla kilo verilebilir. Hamilelik sonrası kilo vermek için yapılması tavsiye edilen beslenme önerileri şunlardır:

  • Yediğiniz karbonhidratları belirli bir ölçüde yemeye özen gösterin. Günde 8 porsiyondan fazla karbonhidrat tüketmeyin.
  • Beslenme programınıza her türlü besin maddesini dahil etmeye çalışın. Kalsiyumlu besinler, protein, sebze, meyve gibi her besin grubundan tüketmeye çalışın.
  • Yemek listenize koyduğunuz besinleri özenle seçin. Tatlı, hamur işi ve abur cuburları mümkün olduğunca hiç tüketmemeye çalışın. Bu dönemde ihtiyaç duyduğunuz tatlı ihtiyacını kuru veya taze meyveler ile gidermeye özen gösterin.
  • Karın bölgesinde oluşacak şişkinliği hamilelik sonrası ortadan kaldırmak için egzersiz yapılması şarttır. Egzersiz yapılmadığı takdirde karın bölgesinin incelmesi mümkün değildir. Şayet sezaryen ile doğum yapmış iseniz, karın egzersizlerine bir kat daha fazla önem vermeniz gerekmektedir. Her gün karın egzersizleri yapmaya dikkat edin.
  • Yürüyüş yapmaya zaman ayırın. Her gün olmasa bile haftada 4 ya da 5 gün mutlaka yürüyüş yapın.
  • Akşam yemeklerinde çok ağır ve yağlı yiyeceklerden uzak durun. Gün içerisinde yeterli beslendiğinizi düşünüyorsanız, akşam yemeğinde yoğurt, meyve, müsli veya kefir gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz.
  • Mutlaka ara öğün yiyin. Her ana öğünden sonra meyve, bisküvi, yoğurt, kuru incir ve ceviz gibi atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz.
  • Bebek emzirme döneminde kendinizi aç bırakmamaya özen gösterin. Seçtiğiniz besinlerin sağlıklı olup olmadığına dikkat edin.
  • Hamilelik sonrası asla şok veya sert diyetler yapmayın. Bu şekilde yapılan diyetler ile verilen kiloları kısa süre sonra geri alabilirsiniz. Diyet yapmaktan ziyade dengeli ve sağlıklı beslenin.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git