[Çözüldü] Hamilelik Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?

[Çözüldü] Hamilelik Sonrası Kilolar Nasıl Verilir?
6 Mart 2017 tarihinde eklendi, 173 kez okundu.

Hamilelik sonrasında istenilen kiloya ulaşmak isteyen kadınlar farklı diyet programlarına başvurmaktadırlar. Ancak hemen belirtmek gerekir ki doğum sonrası diyet yapmak hem size hem de bebeğe zarar verebilir. Emzirme döneminde süt kaybına yol açmamak için sağlıklı, dengeli ve enerji verici besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar özellikle doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca çok sıkı ve katı diyet yapılmamasını önermektedir. Yani zayıflama isteği 6 aydan sonraki dönem için planlanmalıdır. Peki hamilelik sonrası kilolar nasıl verilir? Bu sorunun cevabı için öncelikle bu süre zarfında tüketilmesi önerilen besin gruplarına göz atmak gerekecektir. Aşağıda nelere dikkat edilmesi gerektiği ve hangi besin gruplarının yenmesi gerektiği ile ilgili bazı bilgiler verilmiştir.

Hamilelik sonrası kilo vermek için öneriler

Hamilelik sonrası sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzman diyetisyenlerin önerdiği bazı konular vardır. Bu konulardan en önemlileri şunlardır:

  • Günlük alınan kalori miktarına dikkat etmek gerekmektedir. Emzirme döneminde çok fazla enerji ihtiyacı olmaktadır. Dolayısıyla günlük almanız gereken kalori miktarının 400 ya da 500 kalori üstünde beslenmeniz önerilmektedir.
  • Hamilelik sonrası protein almak son derece önemlidir. Alınması gereken enerjinin yaklaşık olarak % 15’i proteinlerden sağlanmaktadır. Et, balık, yumurta, tavuk ve kuru baklagiller gibi besin gruplarından beslenmek protein ihtiyacını karşılayacaktır.
  • Kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak hem süt artmasını sağlayacak hem de enerji ihtiyacınızı karşılayacaktır. Her gün beslenme programına 3 ya da 4 porsiyon süt ve süt ürünlerinin tüketilmesi önerilmektedir. Kilo kontrolü yapmak için yağsız süt ürünleri tercih edilebilir. Bunun yanında hafta 1 veya 2 kez sütlü tatlı yenebilir.
  • Bu dönemde sebze ve meyve tüketimi artırılmalıdır. Günün her öğününde sebze ya da meyve yenmesi gerekmektedir. Sebzeleri mümkün olduğunca çiğ ya da az pişmiş olarak tüketmeniz önerilmektedir.
  • Hamilelik sonrası dönemde birçok kadında demir eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Dolayısıyla beslenme programına demir eksikliğini giderici yiyeceklerin eklenmesi önerilmektedir. Kırmızı et, yumurta sarısı, pekmez gibi besinler demir artırımı için önemlidir. Bunun yanında çay ve kahve tüketimi de vücuttaki demiri emdiğinden tüketimi azaltılmalıdır.
  • Yemeklerin pişirilmesi sırasında az yağ kullanmak gerekmektedir.
  • Bu dönemde vücuttaki iyot miktarı da düşmektedir. Bu düşüklüğü gidermek için iyotlu tuz tüketilmesi önerilmektedir.
  • Hamilelik süresince ve sonrasında sıvı tüketimine özen gösterilmesi gerekmektedir. Doğumdan hemen sonra emzirme döneminde günlük 2,5 ya da 3 litre kadar su tüketilmesi gerekmektedir. Burada önemli olan nokta hazır meyve suları, gazlı içeceklerin tüketilmemesidir.
  • Enerji ihtiyacını karşılamak için mutlaka karbonhidrat tüketilmesi önerilmektedir. Enerjinin % 60’ı karbonhidratlar tarafından karşılanmaktadır. Ancak şeker gibi basit karbonhidratlar tüketilmemeli bunun yerine makarna, pilav, patates, tam tahıllı ya da tam buğdaydan üretilmiş ürünler tüketilmelidir.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git