[Çözüldü] Kiraz Sapı İle Zayıflama

[Çözüldü] Kiraz Sapı İle Zayıflama
21 Nisan 2017 tarihinde eklendi, 122 kez okundu.

Hemen her kadının hayali sağlıklı ve zahmetsiz bir şekilde kilo vermektir. Zayıflamak uğruna belki de denenmedik yol, içilmedik iksir kalmamıştır. Son dönemlerde televizyonlarda da sıklıkla görülen bitki çayları ile zayıflama yöntemleri oldukça popüler bir hal almıştır. Kiraz sapı ile zayıflama yöntemi de özellikle bahar ve yaz aylarında gündemde yer teşkil etmektedir. Temel işlevi tıpkı yeşil çayda olduğu gibi ödem atmadır.  Yapılan bir çok araştırma ve kiraz sapı ile yapılan çayları içen kullanıcıların deneyimleri dikkate alındığında oldukça etkili bir yöntem olduğu söylenebilir.

B ve C vitamini açısından zengin olan kiraz meyvesi, toksinlerden arınmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Meyvesinin yanında kirazın sapı da hem kan sulandırıcı özelliği hem de idrar söktürme özelliği bakımından şifa niteliğindedir. Bunların yanında metabolizmayı hızlandırması, kilo vermek isteyenler için kiraz sapının tercih edilmesini sağlamaktadır.

Kiraz Sapının Faydaları

Antioksidan niteliğinde kiraz sapının faydaları saymakla bitecek gibi değil. Ödem attırarak zayıflatmasının yanı sıra, kiraz sapı;

-Vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur

– Yağ yakımını hızlandırır

– Cilt problemlerinde, özellikle kırışıklık ve lekelere etkilidir

-Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir

-Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur

– Kadınların menopoz ve regl ağrılarına iyi gelir

– Sakinleştirici özelliği sayesinde stresi azaltır

– Düzenli kullanıldığı takdire böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur

– Bazı romatizma rahatsızlıklarında da tedavi edici özelliği bulunmaktadır

Kiraz Sapı Çayının Tarifi

Şifa kaynağı olan kiraz sapı çayının yapılışı hem oldukça ucuz hem de kolaydır. Öncelikle kiraz saplarının toz ve diğer zararlı maddelerden arınmasını sağlamak için bol su ile yıkanması gerekir. Yıkanan kiraz saplarını gölgeli bir ortamda birkaç gün kurumaya bırakın. Daha sonra kuruyan kiraz saplarından her bir çay bardağı için yaklaşık 17-18 adet kiraz sapını kaynayan suyun içine atınız ve 10 dakika demlemeye bırakınız. Kiraz saplarını kaynatmak yerine kaynamış suya atarak demlenmesini sağlamak daha faydalıdır. Bu şekilde hazırlayacağınız kiraz sapı çayını günde 3 veya 4 kez aç karnına tüketebilirsiniz. Özellikle yemeklerden önce ve sonra yenmesi ödem yakmayı kolaylaştırmaktadır. Mevsiminde aldığınız kirazların sapını kullanabileceğiniz gibi, hazır paketlenmiş olarak satılan kiraz saplarını da kullanabilirsiniz. Ancak kapalı pakette aldığınız kiraz sapının taze olmasına dikkat etmeniz gerekir. Kiraz sapları kaynar suyun içinde bekledikten sonra kırmızı rengini suya vermiyorsa bu sapların bayat olduğu anlamına gelmektedir. Taze alınarak kurutulan kiraz saplarının da bakteri üretmemesi için nemli ortamlardan uzak tutularak muhafaza edilmesi gerekmektedir. Kiraz sapı çayının fazla tüketilmesi durumunda vücut fazla susuz kalabileceğinden olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Bununla beraber özellikle düşük tansiyon hastalarının kiraz sapı çayını tüketmemesi önerilmektedir.

 

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git