[Çözüldü] Koruma Evresi Örnek Menü Listesi

[Çözüldü] Koruma Evresi Örnek Menü Listesi
7 Mart 2017 tarihinde eklendi, 256 kez okundu.

Eğer istediğiniz kiloları verdiğinizi düşünüyorsanız şimdi sırada bu kiloları geri almamak var demektir. Kilo vermek elbette zordur. Fakat verilen kiloları yeniden almamak da diyet kadar olmasa da zordur denebilir. Bu sebeple diyetten sonra da dikkatli olmakta yarar vardır. Dukan diyeti bu noktada, yalnızca kilonun verileceği dönem için değil verilen kilolardan sonraki vücudun zayıf halinin korunma evresi için de bir menü önerir. Bu, koruma evresi örnek menü listesi sıkı bir diyetten sonra o kadar emeğinizin boşa gitmemesi için hayati önem taşımaktadır.

 

Aslında çok karmaşık bir liste yoktur ortada koruma evresi sürecinde. En önemli 3 şeyi gerçekleştirir, dengeli beslenmekten sapmaz ve biraz da spor yapmaya gayret ederseniz verdiğiniz kiloları geri almanız için bir neden kalmayacaktır.

 

Koruma Evresinde Dikkat Edilmesi Gereken 3 Şey

Fazla kilolarınızdan kurtulduktan sonra gereken 3 evreyi atlattıysanız şimdi sırada koruma evresi var demektir. Bu evrede, her gün 3 çorba kaşığı yulaf kepeğini muhakkak tüketmeniz gerekmektedir. Bunun dışında haftanın 1 gününü (Dukan diyetine göre bu gün Perşembe olarak seçilmiştir) saf protein günü ilan ederek o gün yağsız protein dışında bir şey tüketmemeye dikkat etmeniz önemlidir. Son olarak asansörü bırakıp artık yalnızca merdiven kullanmaya başlamanız önerilir.

 

Haftanın 6 günü yiyebileceğiniz ürünlerde kısıtlama oldukça azdır aslında. Yiyemeyeceğiniz ürünler beyaz şeker, beyaz un, zararlı karbonhidrat ve işlenmiş her türlü gıda ürünüdür. Ayrıca bol şeker içeren üzüm, incir gibi meyvelerden de uzak durmanız gerekir. Bunlar dışında, protein ve sebzelerden istediğiniz kadar yemekte özgürsünüz. Her gün 2 dilim tam tahıllı ekmek ve 40 gramı aşmayacak şekilde peynir tüketebilirsiniz. Ayrıca haftada 2 porsiyon da nişastalı besin tüketme hakkınız bulunur bu günlerde. Son olarak haftada 2 porsiyon da kendinize ödül yemekleri oluşturabilirsiniz. Haftanın 6 günü artık diyet bakımından daha hafif geçerken, saf protein günü için durumun biraz farklı olduğunu belirtmek gerek. İşte o gün yiyebileceğiniz protein gıdaları:

-Eğer dana eti yemek isterseniz, fileto ve yağsız biftek

-Eğer balık yemek isterseniz, kalkan, çupra, barbunya gibi beyaz balıklar

-Eğer yumurta yemek isterseniz, yumurtanın beyazı

-Eğer bir kümes hayvanı yemek isterseniz, hindi

-Süt ya da yoğurt yemek isterseniz de yağsız olanlarını tercih edin fakat bunlarda aşırıya kaçmayın çünkü içerdikleri laktoz diyetinize aykırıdır.

 

Tüm bu listenin ortak noktası bu protein ürünlerinin yağsız olmalarıdır. Normalde sağlıklı olarak nitelendirilen omega3’ten (somon eti) bile bu saf protein gününde uzak durmanız gerekir. Ayrıca bunlar dışında tuz tüketiminde de minimuma gitmeye çalışın. Tuz yerine çeşitli baharatları kullanabilirsiniz.

 

Eğer bu listeye uyarsanız, verdiğiniz kiloları geri alma tehlikesinden de kurtulmuş olursunuz.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git