[Çözüldü] Koruma Evresi Özeti Nedir ?

[Çözüldü] Koruma Evresi Özeti Nedir ?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 236 kez okundu.

Son dönemlerde sağlık sektöründe  , beslenme ve diyet alanında popüler olan iki diyet var. Bunlardan biri Karatay Diyeti diğeri de Dukan diyetidir. Temelde benzer noktaları olsa da uygulama açısından farklı iki diyet. Dukan Diyeti evrelerden oluşan bir diyettir.  4 evrelik bu diyeti Fransız doktor Pierre Dukan geliştirmiştir. Peki bu diyette bulunan  Koruma Evresi Özeti Nedir diye soranlara verebilecek en basit cevap şudur : verdiğiniz kiloları koruma evresidir.

Dukan Diyet mi Beslenme Şeklini değiştirmek mi ?

Rejim ya da diyet her ne diyorsak adına temelde beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesidir. Bundan böyle ömrünüz boyunca devam ettireceğiniz beslenme programıdır. Aslında , Karatay Diyeti’nin de özeti budur aslında ; beslenme alışkanlıklarını değiştirmek. Yağlı yiyecekleri keserek kolestrolü veya tansiyonu kendiliğinden düzene sokmak.

Dukan Diyeti ve Koruma Evresi ;

Dukan Diyeti , protein ağırlıklı bir diyettir. Diğer diyetlere göre biraz uzun sürmesi bakımından farklıdır ve 4 evreden oluşur. Her evre için farklı isimlendirmeler vardır bu evrelerin ismi ; Atak Evresi , Seyir Evresi ,Pekiştirme Evresi  ve İstikrar yani Koruma evresi. Şimdi koruma evresine bakalım.

Koruma yani istikrar , diyette “ en korkutucu evre” olarak bilinir koruma evresi.  Çünkü ilk üç aşamayı tamamlamış , hedeflediğiniz kiloya ulaşmışsınızdır. Diyet devam eder ve başlangıçta yasak olan yemekler artık serbesttir. Ancak artık beslenme şekliniz değişmiş vücut kendine yeni sistemi alışkanlık edinmiştir. Bu yüzden eski beslenme şekliniz geride kalmıştır. Örneğin daha önce fast food ağırlıklı besleniyordunuz Dukan Diyeti’ne başladınız ve beslenme alışkanlığınız değişti. Son evreye geldiğinizde canınız fast food istemez. Belki ayda bir ya da iki kere dışarı çıktığınızda arkadaşlarınızla beraber kaçamak yapabilirsiniz ama daha fazlasını yapmak içinizden gelmez.

Koruma Evresi Özeti Nedir  ne değildir diye soranlar için tek cümlelik cevabımız ; yasakların kalktığı evrede yeni beslenme şeklinizle ideal kilonuzu koruma evresidir.

Koruma Evresinin Özellikleri

  • Haftanın bir günü hariç istediğiniz yemekleri yiyebilirsiniz.
  • Sadece Perşembe günü protein ağırlıklı beslenmeniz gerekir. Günün önemi yok , önemli olan haftanın bir günü proteini ağırlıklı almanız.
  • Sporu ihmal etmeyin. Asla beslenme ve spor tek başına kilo verdirmez. Spor ve beslenme eşzamanlı giderse ideal kilonuza sağlıklı biçimde ulaşırsınız.
  • Günde 3 yemek kaşığı yulaf kepeği tüketin. Yulafın sırrı iştahı kesip tok tutması.
  • Şekerli meyvelerden uzak durun.
  • Her şey serbest dediysek de haftanın 5 günü patates kızartması yemeniz anlamına gelmesin bu. Patatesi kızartma dışında farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Kumpir de patatesin bir çeşit yemeğidir.
  • Son evre olan evre yani koruma evresinde kahvaltıda yağsız omlet ve beyaz peynir ile beslenirseniz ve yanında ılık su içerseniz hazım probleminiz kalmaz. Dukan diyetinin ayrıntılı bilgileri için kitapçılardan diyetin kitabını alabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git