[Çözüldü] Koruma Evresinde Kaç Kilo Verilir?

[Çözüldü] Koruma Evresinde Kaç Kilo Verilir?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Belli bir diyet aşamasından geçtiniz, bu süreçte Dukan diyetini başarılı bir şekilde uyguladınız ve sonuç olarak hedeflediğiniz kiloyu yakaladınız. İşte bu noktadan sonra bu verdiğiniz kiloları yeniden almamak ve hedeflediğiniz kilodan sapmamak adına koruma evresi adı altında yediklerinize dikkat etmeye devam etmeniz gerekmektedir. Elbette bazılarınızın merak ettiği bir husus olabilir: Koruma evresinde kaç kilo verilir? Aslında koruma evresi kilo verme evresi değil, verilen kiloların yeniden alınmaması için ömür boyu uygulayacağınız bir biçimde bir hayat tarzı yaratma evresidir. Yani yukarıda da belirttiğimiz gibi sizin koruma evresine geçtiğinizde zaten hali hazırda hedeflediğiniz kiloya varmış olmanız gerekir. Şimdi sırada bu kiloyu korumak vardır.

 

Elbette şu noktayı da vurgulamak gerekir ki eğer olur da kilolarınızı verdikten sonra bir süre dikkat etmediniz yediklerinize ve bu süreçte 1-2 kilo aldınız. İşte bu kilolarınızı bu süreçte yeniden verebilirsiniz. Fakat bundan daha fazlasını bu evrede beklemek, koruma evresinin mantığına terstir. Adı üstünde koruma evresi, var olanı korumaya ve stabilize etmeye çalışır. Bu süreçte önemli olan kilo vermek değil, kilo almamaktır. Peki, kilo almamayı nasıl başarabilirsiniz? Bunun için uymanız gereken üç husus aşağıdadır.

 

Koruma Evresinin Altın Kuralları

 

  1. Asansör yerine merdiven kullanmaya çalışın. Unutmayın ne kadar çok hareket ederseniz o kadar kilo almamaya meyilli biri olursunuz. Ayrıca spor ve durağan olmayan bir yaşam tarzı diyetin hemen yanında yer alır.
  2. Diyet esnasında da yaptığınız her gün 3 yemek kaşığı yulaf kepeği yeme işlemini koruma evresinde de devam ettirin.
  3. Haftanın 6 günü daha özgürce istediklerinizi yiyebilirken, haftanın 1 gününü (Perşembe) saf protein günü ilan edip o gün içerisinde yalnızca yağsız protein tüketin.

Son noktayı biraz açmak gerekirse, Dukan diyetinin koruma evresinde yediklerinize iki farklı şekilde dikkat etmeniz istenecektir. Bunlardan birincisi yani saf protein gününde yalnızca şu sayacağımız besinlerden yemeniz önerilir: Yağsız biftek, hindi eti, yağsız peynir, yumurtanın beyazı, kalkan, çupra gibi beyaz balıklar ve tavuğun göğsü. Sağlıklı bile olsa (omega3 gibi) hiçbir yağı bu günün içerisine dahil etmemeniz çok önemlidir –ve tabii söylemeye bile gerek yok aslında ama- protein dışında başka hiçbir ürünü bugünlerde tüketmemeniz, kilonuzu korumak adına elzemdir. Ayrıca bu saf protein günlerinde tuzdan da kaçınmanız gerektiği eklenebilir. Peki, bu tek günün haricinde öteki günlerde nasıl bir menü sizi bekliyor? Kalan 6 gün için pek fazla korkmanıza gerek yok çünkü genel olarak istediğiniz çoğu şeyi yiyebileceğiniz geniş bir menü var ortada: Sebzeler, çok şeker içermeyen meyveler, protein ürünleri, -haftada iki defayı aşmayacak biçimde-  nişastalı besinler, -1 günde 2 dilimi aşmayacak şekilde- tam tahıllı ekmekler ve son olarak –günde 40 gramı aşmayacak kadar- peynirler.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git