[Çözüldü] Koruma Evresinde Neler Yemek Gereklidir?

[Çözüldü] Koruma Evresinde Neler Yemek Gereklidir?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 290 kez okundu.

Tebrikler, güzel bir diyet yaptınız ve istediğiniz kiloları verdiniz! Fakat elbette istediğiniz kiloları vermiş olmak ne yazık ki yetmiyor. Hiçbir diyet listesi verdiğiniz kiloları sizden ömür boyu almamıştır ve eğer dikkat etmezseniz her an bu kilolar geri dönebilir. Bu sebeple dikkatli olmakta fayda vardır. İşte koruma evresi tam da buna tekabül etmektedir. Eğer ideal kilonuza kavuştuğunuzu düşünüyorsanız ve bunu korumak istiyorsanız, aklınızdan geçen sıradaki soru muhtemelen koruma evresinde neler yemek gereklidir olacaktır. Verdiğiniz kiloları geri almamak için neyi yiyip neyi yememeniz gerektiğiyle ilgili ayrıntılı bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 

Öncelikle her zaman için beyaz şeker, zararlı karbonhidratlar, beyaz un ve işlenmiş gıda ürünlerinden uzak durmanız gerekir. Bunun yerine dengeli ve ölçülü olacak biçimde sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenirseniz hem sağlığınız hem de diyetiniz açısından doğru bir iş yapmış olursunuz.

 

Verdiğiniz Kiloları Geri Almamanın Yolu: Ölçülü ve Sağlıklı Beslenmek

Haftanın 6 günü, yukarıda sayılan besin maddelerinden istediğiniz kombinasyonlarda yiyebilirsiniz. Önemli olan ölçülü yemek ve işlenmiş maddeler ile üç beyazın ikisinden (şeker ve un) sakınmaktır. Bunun dışında su içmeyi asla ihmal etmeyin. Her gün en azından 8-10 bardak su içmek hem sağlığınıza yararlı olacaktır hem de su vücudunuzda yağ birikimini bu yağları yakmasıyla engelleyecektir. Ayrıca öğünlerden önce su içmeniz, o öğünde daha az yiyerek daha çabuk doymanızı da sağlayacaktır. Böylece öğünlerinizin ölçüsü de kaçmayacaktır.

 

Haftanın 6 günü istediğinizi, ölçüyü kaçırmadan yiyebilirsiniz dedik. Peki ya kalan 1 günde ne mi yiyeceksiniz? Bugünü özel protein günü ilan ediyoruz. Buna göre, bu 7. günde çok fazla yağlı olmayan protein ürünlerinden tüketeceksiniz. Proteinden başka bir şey yememeye dikkat edin bu 7. günde. İşte protein gününde yememeniz gereken et çeşitleri:

– Kontrfile, bonfile gibi dana etinin yağlı bölümleri

Bu et çeşitlerini haftanın diğer günlerine saklayın. Eğer canınız ille de kırmızı et istiyorsa o zaman biftek ya da fileto gibi dananın daha az yağlı kısımlarından yiyebilirsiniz.

 

– Tavuk kanadı ve kalçası

Benzer biçimde protein gününde tavuğun bu en yağlı kısımlarından da kaçının. Ancak hindinin, yağsız bir küme hayvanı olarak, protein gününde tüketilmesinde bir sorun yoktur.

 

– Somon, sardalye ve ton balığı gibi yağlı balıklar

Her ne kadar diyet zamanı bile yiyebileceğiniz söylenense de, bu balıklardan protein gününde uzak durmanız gerekir. Bunlar yerine, barbunya, kedi balığı, çupra gibi beyaz balıklardan tüketmenizi tavsiye ederiz.

 

– Yumurtanın sarısı

Yumurtanın sarısı yumurtanın yağlı olan kısmıdır. Bu sebeple protein gününde yumurtanın yalnızca beyazını –elbette yağsız bir şekilde pişirdikten sonra- yiyebilirsiniz.

 

Protein gününde tuz tüketimini de minimuma indirmeniz önemlidir.

 

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git