[Çözüldü] Koşmak Kaç Kilo Kaybettirir?

[Çözüldü] Koşmak Kaç Kilo Kaybettirir?
8 Mart 2017 tarihinde eklendi, 203 kez okundu.

Hemen herkes belirli bir şeyler için spor yapar ve spor yaparken en merak edilen şey ise ne kadar kalori yakıldığıdır; peki en çok yapılan sporlardan olan koşmak kaç kilo kaybettirir. Artık spor ve sağlık adına birçok şey biliyoruz ve eskiye göre çok daha fazla bilinçliyiz. Form tutmak, dinç kalmak, kalp ve damar yolu gibi ileri yaş hastalıklarından korunmak ve en önemlisi fazla kilolarımızdan kurtulmak için koşuyoruz.

Fazla Kilolar

Günümüzde; neredeyse tüm dünyada, en büyük sağlık problemlerinden biri hiç şüphesiz; fazla kilolar. Fazla kilolar; hem dış görünüş olarak fazla kilolu kişiyi rahatsız ederken hem de kişinin iç organlarına büyük zarar vermekte ve buna bağlı olarak birçok hastalık fazla kilolu insanların hayatını etkileyip yaşam kalitesini düşürmektedir. Birçok fazla kilolu insan; sadece diyet ve spor yaparak ve fazla kilolarında kurtularak sağlığına kavuşabilmektedir. Aklımızda tutmamız gereken ilk kural fazla kiloların kolay ve hızlı bir şekilde bir anda kurtulacağımız bir şey olmadığıdır. Diyet kadar sporunda çok önemli olduğu kesindir. Kararlı ve disiplinli bir şekilde uygulanacak güzel bir diyet ve spor programı ile fazla kilolardan kolaylıkla kurtulabilinir.

En kolay, en ucuz ve en rahat yapılabilen sporlardan biri olan koşmak hemen herkesin istediği anda yapmaya başlayabileceği bir spor. Yapılması gereken sadece uygun bir çift koşu ayakkabısı ve kişiyi koşarken rahatsız etmeyecek rahat koşu kıyafetlerine sahip olmaktır.

Koşmak Kaç Kilo Kaybettirir?

Yazının başında ki soruya dönecek olursak; koşmak kaç kilo kaybettirir? Öncelikle unutulmamalıdır ki; vücudumuz enerji için gereken glikojeni bitirdikten sonra yağ yakmaya başlar. Yani aslında yağ olarak depolanan her şey kişinin tükettiğinden fazlasını vücuduna aldığı içindir. Kişi vücuduna aldığından fazlasını harcamaya başlayınca yağ yakmaya ve fazla kilolarından kurtulmaya başlar.

Genel olarak egzersiz ile yağ yakımı kalori cinsinden hesaplanır ve saat birimi ile ifade edilir;

 • Düşük Tempolu Koşu: 1 Saatte 42 gr yağ yakılır,
 • Yüksek Tempolu Koşu: 1 Saatte 56 gr yağ yakılır.

Bu verilerin kalori cinsinden hesabı;

 • 1 Saat Düşük Tempolu Koşu Yaklaşık; 600 Kalori,
 • 1 Saat Yüksek Tempolu Koşu Yaklaşık; 800 Kalori yakılmasına sağlar.

Koşarken dikkat etmemiz gerekenler;

 • Koşu yaparken öncelikle ayak yapısına uygun bir koşu ayakkabısı seçilmelidir,
 • Koşmadan belirli bir süre önce ve sonra mutlaka su tüketilmelidir, tavsiye edilen 1 saat öncesi ve yarım saat sonrasıdır,
 • Koşu öncesi ağır ve yağlı yemekler yenilmemelidir,
 • Koşuya başlamadan ısınma hareketleri yapmak vücudu koşuya hazırlar,
 • Açık havada koşma şansı varsa bu şansı kullanılmalıdır,
 • Koşarken tempo yavaş yavaş arttırılmalı ve yavaş yavaş azaltılmalıdır,
 • Akıllı telefonların koşu uygulamalarından faydalanılabilir,

Koşarken müzik dinlemekte koşan kişiye ayrıca hem enerji katacaktır, hem de zamanın hızlı ilerlemesini sağlayacaktır. Önemli olan; fazla kilolarımızdan kurtulmak için yaptığımız şeyleri zevk haline getirmektir.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git