[Çözüldü] Seyir Evresi Özeti Nedir?

[Çözüldü] Seyir Evresi Özeti Nedir?
9 Mart 2017 tarihinde eklendi, 204 kez okundu.

Dukan Diyeti’nin ikinci evresi olan Seyir Evresi atak evresinden sonra yapılacak olan ve hem saf protein dönemini içeren hem de pişmiş ve pişmemiş sebzeleri içeren protein sebze dönemidir. Seyir evresi ile hedeflediğimiz bir  kiloya ulaşmak için protein ve sebzeyle diyetimize devam ediyoruz. İlk evre olan atak evresinde olduğu gibi seyir evresinde de izinli olan yiyecekleri günün istediğiniz herhangi bir saatinde, istediğiniz miktarlarda tüketebiliyorsunuz. Seyir evresinde vermek istediğiniz kilo başına bir hafta olmak şartıyla süreci belirliyoruz. Seyir evresinde hedeflediğimiz kiloya gelene kadar devam etmemiz gerekiyor. Bu yazıda seyir evresi özeti nedir sorusuna cevap vermekteyiz.

LİSTEYE EKLENENLER:

Atak evresinde izin verilen tüm gıdalara devam ederken, bunlarla beraber şimdi sayacağımız çiğ ya da pişmiş olan sebzeleri de ekleyin. Her zamanki gibi bu listedekilerin de yeneceği miktara, yenebileceği uygun saatlere ya da listedeki diğer gıdalar ile karıştırılmalarına da herhangi bir kısıtlama getirilmemiştir.

Seyir evresinde Saf Protein günlerindeki ataktaki gibi beslenmek gerekir. Atak evresinden farkı ise yulaf kepeğinin iki yemek kaşığı olması ve sınırlı izinli gıdaların da yenebilir nitelikte olmasıdır.

Protein Sebze günlerindeyse Saf Proteinlere ek olarak sebzeler de listeye dahil oluyor.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da sebzelerin tek başına tüketilmemesi ve yanında mutlaka miktar olarak daha fazla oranda proteinle beraber tüketilmeleri gerektiğidir. Bu oran 1/3 sebze ve 2/3 protein şeklinde olmalıdır.

Ancak eğer halsizlik, kabızlık, yorgunluk, vs. gibi etkiler yaşıyor isenız sebze miktarının proteinden daha fazla olmasında sakınca yok. Bu gibi bir durumda süt ürünlerini azaltarak sebzelerin yanına et türevlerini eklemek daha iyi olacaktır.

Seyir evresi nasıl uygulanır?

 

1/1 yöntemi: Bu evrede 1 gün boyunca sadece protein diğer gün ise sebze ve protein yemeniz gerekmektedir.

5/5 yöntemi ise 5 gün boyunca sadece saf protein diyetinin ardından diğer 5 gün boyunca sebze ve protein şeklinde uygulanan yöntemdir. Eğer hedefinizde vermek istediğiniz kilo miktarı fazlaysa 5/5 yapabilirsiniz, yine de 5/5 kısa vadede en etkili olan yöntemdir. Ancak 5 gün boyunca  sadece protein diyeti yapmak da sizi yorabileceğinden ve diyetten de soğutabileceğinden dolayı 1+1 yöntemini uygulamanız daha iyi olacaktır.

Uygulayabileceğiniz diğer yöntemler ise şu şekilde

2/0 yöntemi; Pazartesi ve perşembe (2 gün)günü  saf protein tüketimi ve  diğer 5 gün ise diyeti uygulamıyorsunuz. Kilo fazlalığınız çok değil ise ve bölgesel olarak zayıflamak istiyor isenız bu yöntemi yapmanız sizin için  daha uygun olacaktır. Özellikle kalça, basen ve bacaklar için etkilidir.

2/5 yöntemindeyse; Vermek istediğiniz kilo miktarı çok değilse bu yöntemi de uygulayabilirsiniz. Yine pazartesi ve perşembe (2 gün) günü saf protein diyeti yapıyorsunuz ve geriye kalan 5 gün ise protein diyeti  ve sebze diyetini uyguluyorsunuz.

 

Hangi Sebzeler Tüketilebilir?

– Pırasa
-Domates
-Ispanak
-Turp
– Tüm Salata Türleri
-Kuşkonmaz
– Pazı
-Taze Fasulye
-Mantar
-Kereviz
– Lahana
-Rezene
-Hindiba
-Patlıcan
-Kabak
– Salatalık
-Pancarlar

-Havuç

Bu sebzeler her gün olmamak kaydıyla tüketilebilir.

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git