[Çözüldü] Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalıyız?

[Çözüldü] Zayıflamak İçin Günde Kaç Kalori Almalıyız?
10 Mart 2017 tarihinde eklendi, 202 kez okundu.

Kilo vermek istiyorsak yapmamız gereken şeylerin ilki; günlük kalori hesabı yapmak olacaktır, peki zayıflamak için bir günde kaç kalori almalıyız?

Kalori Hesabının Önemi

Öncelikle bilinmesi gerekir ki; çok az kalori almak zayıflamak isteyen kişiye kilo kaybettirmez. Tam tersi şok diyetlerde ya da hiçbir şey yemeden yapılan zayıflama programlarında kişinin vücudu savunma olarak metabolizmayı yavaşlatır ve yağ yakılmasını kısıtlar. Önemli olan; metabolizma hızını düşürmeden zayıflamak isteyen kişinin günlük alması gereken kaloriyi hesaplayıp, sonrada bu kaloriye ulaşmak için azaltması gereken kaloriyi bulmasıdır. Yani zayıflamak isteyen kişi; yaşına, cinsiyetine, boy ve kilosuna ve günlük hayatta ki temposuna göre; bir kalori hesabı yapar ve onun üstüne çıkmamaya çalışır. En güzel ve en sağlıklı kilo verme yöntemlerinden biri olan bu yöntem ile zayıflamak isteyen kişi fazla kilolarından sağlıklı bir şekilde kurtulabilir.

Kalori Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Günlük harcadığınız kalori yaş, boy, cinsiyet, kilo bilgileri ile hesaplanabilir. Çıkan değer tabii ki gün içerisinde herhangi bir egzersiz yapmayan kişiler için yapılmış bir hesaplamadır. Kişi günlük veya haftalık yaptığı egzersizlerde; egzersizin temposuna ve süresine göre kalori miktarını arttırabilir. Bir örnekle açıklamak istersek; günlük kalori tüketimi 2100 olan bir kişi haftada;

  • 1-3 gün egzersiz yapıyorsa; 2100×1,2
  • 3-5 gün egzersiz yapıyorsa; 2100×1,3
  • 6-7 gün egzersiz yapıyorsa; 2100×1,4 şeklinde kendi kalori hesabını yapabilir.
  • Ağır egzersizlerde bu rakam 1,6’ya kadar çıkabilir.

Günlük Kaç Kalori Kesmeliyim?

Günlük 2100 kalori alan ve egzersiz yapmayan bir kişi üzerinden örnek vermek istersek; diyelim ki kişi günde 2100 kalori almalı fakat normalde 3100 kalori tüketiyor. Çoğu kişi kafasından yapacağı düz bir hesapla kesilmesi gereken kalori miktarını 750-100 arası olarak belirleyebilir ama doğru olan alınan kalorinin %10-30’u arasında bir kalori kesilmesine gidilmesidir; çünkü %30’dan fazla yapılacak kalori kesintisi zayıflamak isteyen kişinin vücudunda ve metabolizmasında zararlar meydana getirebilir.

Zayıflamak için eksiltilmesi gereken kalori %30’dan fazla olursa;

  • Kişide daha fazla kas kaybı yaşanır
  • Metabolizma yavaşlar ve kilo verme neredeyse durur
  • Stres hormonları artar, kişi sinirli ve mutsuz olur,

Diyelim ki; zayıflamak isteyen kişinin 1000 kalori fazlası var, sağlıklı ve mutlu bir şekilde kilo vermesi için yapması gereken kalori kısıtlaması 930 kaloriyi geçmemelidir.

Peki; Zayıflama Süresi Ne Kadardır?

Zayıflamak için bir günde kaç kalori almalıyız bunu hesapladıktan sonra; ne kadar zamanda kaç kilo veririz… Eminiz hemen herkesin aklında ki soru budur. Bunu da şu şekilde hesaplayabiliriz; 1 Kilogram insan yağı aşağı yukarı 7800 Kalori enerji sağlamaktadır. Yani biz 1 kilo verdiğimizde yaklaşık 7800 kalori yakmış oluruz.

Yukarıda verilen örnekten devam etmek istersek; günlük %20’lik kalori azaltmakla; 620 kalori eksilten bir insan yaklaşık olarak 11 günde 1 kilo verecektir. Bu hesap azaltılan 7800’ün azaltılan kaloriye bölünmesi ile tüm kişiler için kaç gün bulunabilir.

Kilo vermek ayrıca kalori hesabının dışında; aldığımız kalorilerin kalitesiyle ve besin oranlarıyla da ilgilidir. Tüm bunlara dikkat ederek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilir ve hayat standartlarımızı yükseltebiliriz.

 

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git