Ana sayfa Diyet Listesi Dukan Diyeti Ortaya Nasıl Çıktı ?

Dukan Diyeti Ortaya Nasıl Çıktı ?

Dünyadaki diyetlerin neredeyse tümü kalori hesabına dayanan bir mantıkla işler. Bu da sürekli olarak besinlerdeki kalori oranlarına göre beslenmeniz anlamına gelmektedir. Kalori hesabına dayandığı için de eğer o gün az yemek yediyseniz çikolata da yemenize izin verilebiliyordu.

Tabi bu mantık belli ölçülerde işe yarasa da kadın ya da erkek fark etmez insanlarda sürekli olarak bir açlık durumu söz konusu oluyordu. Yeme arzusunu bastıramayan kişiler için kalori hesabıyla yapılan diyetler tam bir kabusa dönüşmekte ve iradesine hakim olamayan kişiler kısa sürede diyetlerine ara vermek zorunda kalıyorlardı.

Kalori hesabı yapılarak kilo veren insanların ortak noktaları çok kuvvetli bir iradelerinin olmasıdır. Ancak mutlaka günün birinde bu iradelerinin kırıldığı bir nokta olur bu da verdikleri kiloları derhal geri almaları anlamına gelir.

İnsanlara en uygun diyetin hazırlanması esnasında mutlaka insanların ihtiyaçları gözetilmelidir. Çünkü insanlar bazen öyle bir noktaya gelir ki kaçamak yapmak ister ya da sürekli olarak yediklerinden farklı şeyler yemek ister. Yani gerçek bir diyet kaçamaklara ve farklı besinlere izin vermelidir. Bu tip diyetler neredeyse yok gibidir. Çünkü tamamen masa başında insanların ihtiyaçlarından uzakta hazırlanan diyetler eninde sonunda başarısızlığa muhtaçtır.

İnsanların büyük bir çoğunluğu beslenme konusunda zafiyete sahiptir. Bankacı, yönetici, öğretmen, politikacı hatta üstün zekalı kişiler bile çoğu zaman yememeleri gerektiği besinleri bildikleri halde bile yemeye devam ederler. Bazen de insanın içinde bulunduğu sosyal çevre ister istemez sağlıksız besinleri yemeye mecbur kılar.

Ayrıca insanların çoğu çocukluklarından beri yoğun stres ve baskı altında olduklarında beslenme konusunda zararlı yiyecekleri tercih eder. Hatta ne zaman diyet yapmaya karar verirseniz onun hemen öncesinde son kez deyip bir çok şekerli ve yağlı gıda tüketirsiniz. Savunma mekanizmalarınız bu durum karşısında tamamen çaresiz kalır.

1950’li yılların başından beri ortalama olarak 210 adet farklı diyet değişik zamanlarda popüler olmuş. Milyonlarca kişi Atkins, Scarsdale, Montignac gibi bir çok popüler diyeti uygulamış. Bu diyetlerden bazıları göz göre göre zararlı olmasına rağmen sırf insanlar tercih ediyor ve çok reklamı yapılıyor diye insanlar tarafından uygulanmış.

Zayıflamak isteyen kiloları olan bir kişi, motivasyonunu kazanmak adına ve iradesini sürdürebilmek için istediği sonucu hemen elde ister. Bundan dolayıda diyet tercihlerinde reklamlarda gösterilen öncesi ve sonrası şeklindeki resimlere çabuk inanır. Çoğu kişide diyete başladıktan sonra o resimlerdeki değişimi kısa sürede elde edemediği için diyetlerini yarıda bırakıyorlar. İlk başlarda kilo vermeye başlayan bu kişiler belli bir süre sonra kilo verememeye başlarlar. Bundan dolayı bir diyet sürekli olarak kilo verdirici bir diyet olmalıdır.

Diyetlerin büyük çoğunluğu sadece kilo vermeye odaklaşır. Kilo verme işleminin bitmesinden sonraki aşamaları kapsamaz. Oysaki insanlar verdikleri kiloları kısa zamanda alma potansiyeline sahiptir. Doğru bir diyette mutlaka verilen kiloları koruma ve hayat boyu sağlıklı yaşamı sürdürme evreleri de mutlaka içermelidir.

Dukan Diyeti sadece kilo vermeye odaklı bir diyet değildir. Sahip olduğu 4 farklı aşama ile önce kilo verdirir sonrasında ise yaşam boyu sağlıklı bir kiloda kalmayı öğretir. Dukan Diyeti sahip olduğu bu aşamalar ile diğer diyetlerden ayrılır. Bu kadar büyük bir iddiasının olmasının sebebide işte öncesiyle ve sonrasıyla tüm adımları içermesidir. Dukan Diyetine başlayan bir kişi yazılarımızı satır satır okuyup adımları doğru bir şekilde uygularsa kilo verememe ihtimali yoktur.

Dukan Diyeti hızlı bir zayıflama sürecine sahiptir ve diyeti ikiye böler. İlki saf protein evresidir. Atak evresinde olan bu süreçte kilo kaybeden insanlar uyum sürecini protein ve sebzeler ile sağlar.

Dukan Diyeti sadece kalori hesabı yapan diyetlere göre en uygulanabilir diyettir. Daha başlangıçtan itibaren yüksek miktarda kilo verirsiniz. Bu da sizin motivasyonunuzun artmasına sebep olur daha sonraki evreleri ile beraber verdiğiniz kiloları bir daha geri almamak için adımlar içerir.

Dukan Diyetinde gözünüzü korkutan porsiyon hesapları kesinlikle yoktur. Neredeyse yemek yeme sınırsızdır. Size yeme özgürlüğü verir. Bu başka hiçbir diyette olmayan bir özelliktir. Dukan Diyeti birbirini izleyen dört evreden oluşur;

ATAK EVRESİ:

Sadece Saf Protein tüketmeye dayalı olan bu evrede oldukça yüksek miktarlarda kilo verebilirsiniz.

SEYİR EVRESİ:

Atak evresinden sonra başlayan bu evrede protein tüketmeye ara vermiyorsunuz sadece yemek çeşitlerinize sebzeler ekliyorsunuz. Ancak bazı gün protein bazı günlerde ise sebze tüketiyorsunuz.

GÜÇLENDİRME EVRESİ:

Güçlendirme evresinin süresi verdiğiniz kilo çarpı 10 gün şeklindedir. Örneğin bu diyet ile 15 kilo verdiyseniz güçlendirme evresi 150 gün sürer. Bu evrenin amacı yeniden kilo almayı engellemektir.

KORUMA EVRESİ:

Bu evre ise en son evredir. Bu evre hayatınız boyunca sürer. Sadece bir kuralı vardır. Haftanın bir günü genelde perşembe günü tercih edilir bu günde sadece atak evresini uygulamaktır.

İşte tüm bu nedenler göz önüne alındığında Dukan Diyeti zayıflamak isteyen bir kişinin tercih etmesi gereken tek diyettir.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz