Ana sayfa Diyet Listesi Dukan Diyetinin Teorisi Nedir ?

Dukan Diyetinin Teorisi Nedir ?

Dukan Diyetini diğer diyetlerden ayıran en büyük özellik güvenilir ve verimli olmasıdır. 4 aşamaya sahip olan bu diyetle başlarda belki biraz zorlansanız da adımları geçtikçe gitgide hafifleyecektir. Dukan Diyetinde hedeflerinizi yüksek tutabilirsiniz. Dukan Diyetinde vermeniz gereken kilo 60 kilo bile olsa bunu mutlaka verebileceğiniz bir diyettir.

Diyetlerin en büyük sıkıntısı istediğiniz kiloyu veremediğinizde kaybettiğiniz motivasyondur. Dukan Diyetinde ise kilo verme garantili olduğu için motivasyonunuz daima en üst noktada olur.

Dukan Diyetinin Evrelerinden biraz daha bahsetmenin zamanı geldi. İşte dukan diyetinin 4 önemli adımı.

Atak Evresi ( Birinci Evre ) “Saf Protein Diyeti”

Bu evre size motivasyon veren bir evredir. Üst düzeyde bir motivasyonunuz olur. Ayrıca en önemli ve verimli sonuçları bu evrede alırsınız. Bu evrenin temel işlevi tamamen saf protein ile beslenmekten geçmektedir. Yumurtanın beyaz kısmı dışında hiçbir besin %100 saf proteinden oluşmaz. Ancak et, balık, diğer deniz ürünleri, kümes hayvanları ve süt oldukça yüksek proteine sahiptir. Bu evre için oldukça uygun gıdalardır.

Seyir Evresi ( İkinci Evre ) “Alternatif Protein Diyeti”

Bu dönemde sadece saf protein ile beslenmiyoruz bunun yanında sebzeleri de öğünlerimize katıyoruz. Sebzeleri pişmiş ya da pişmemiş şekilde öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Ancak bir gün saf protein diğer gün ise sebze günü şeklinde ilerlemeniz gerekmektedir.

Seyir evresinde sınırınız yoktur. Kesinlikle öğün atlamayın ve iyice doyuncaya kadar besin tüketebilirsiniz. Daha önce de dediğimiz gibi Dukan Diyeti kalori hesaplı bir diyet değildir. Bundan dolayı doğru besinleri yediğiniz sürece yeme sınırlaması yoktur.

Güçlendirme Evresi ( Üçüncü Evre )

Güçlendirme evresi işin artık daha kolay bir evresidir. İşin zor olan kısmı bitmiştir. Güçlendirme evresinin uzunluğu ilk iki evrede verdiğiniz kilo başına 10 gündür. Yani eğer 6 kilo verdiyseniz güçlendirme evresi 6 x 10 şeklinde 60 gün sürer. Bu evre barışçıl bir evredir. Kilo verdikten sonra vücudunuz verdiği kiloları geri almak için can atar. Bu evre ödül bölümleri ile direncinizin kırıldığı anlarda devreye girer.

Koruma Evresi ( Dördüncü Evre )

Koruma evresinin amacı kilo verdikten sonra kaybettiğiniz kiloların geri alınmasını engellemektir. Ayrıca koruma evresinde peynir, ekmek, meyve, bazı farklı yemeklerde programa dahil edilmektedir. Böylece direncinizin kırılması engellenmiş olur. Hayatınızın geri kalanında her perşembe günü ( Farklı günde olabilir ) saf protein yapmakla yükümlüsünüz. Ayrıca bu günde asansör yerine merdiven kullanmak gibi ekstradan kalori yakacağınız hedefler de belirlemeniz gerekmektedir. Yulaf kepeğinden yapılmış ürünleri de yine bugün tüketmeye devam edeceksiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz