Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Düşündüğünüzden Çok Daha Zeki Olabilirsiniz

Düşündüğünüzden Çok Daha Zeki Olabilirsiniz

Zeki bir insan olmakla ilgili genel bir yanlış inanca göre zeki insanların, çalışkan, harika bir hafızaya sahip ve kusurlarının olmadığı düşünülür. Oysaki yüksek IQ değerine sahip olan insanların farklı kriterlerinin olduğu ortaya çıktı.

Yapılan deneylere göre tembel insanların yaratıcı düşünce konusunda diğer insanlardan daha yüksek yeteneklere sahip oldukları ortaya çıktı. IQ seviyesi yüksek insanların genelde oldukça tembel insanlar oldukları bilinmektedir. Tabi bu tembellik sadece önem verdikleri işe yoğunlaştıklarından dolayı diğer işlerin onlara anlamsız gelmesinden kaynaklanmaktadır.

Zeki insanların bir diğer özelliği de oldukça unutkan olmalarıdır. Hatta o kadar unutkandırlar ki yanlarında sürekli olarak not defteri taşımak zorundadırlar. Beynimiz 2 sebepten dolayı unutkanlık yapar bunlardan birincisi yeni koşullara uyum sağlamaktan dolayı ikincisi ise önemsiz olan şeyleri kısa kısa özetler ve geriye kalan gereksiz bilgi yeni bilgileri edinmeye yer açmak için siler. Beyin her unuttuğu bilgi yerine yeni bilgiler için yer açar.

Konuşurken hızlı konuşan ve aralara argo tabirler ekleyip espri yapan insanların diğer insanlara göre daha yüksek bir kelime dağarcığına sahip olduğu bilinmektedir. Tabi bu da her zaman müstehcen konuşmanız için bir bahane olamaz

Akıllı insanların kimseye güveniz olmaz gibisinden bir inanış vardır. O kişilere akıllı değil uyanık deniz. Bilim adamlarına göre akıllı bireyler insanlara diğer insanlardan daha fazla güvenen bireylerdir. Ayrıca diğer insanlara güvenip onlara saygı duyan kişilerin daha rahat ve mutlu bir hayat sürdüklerini ortaya koymuştur.

Son yapılan araştırmalar merak uyandırıcı bazı sonuçlar veri; Yüksek IQ düzeyine sahip olan insanlar Tavuk, balık ve sebzeyi kırmızı etten daha fazla tüketiyorlar.

Akıllı insanlar genelde pratik, akılcı çözüm üretmeleriyle meşhurlardır. Zeki insanlar ise problemlere güzel ancak yapılması zor problemler üretir. Projelerini hayata geçirmede zorlanırlar ancak akıllarına sürekli olarak yeni projeler gelir.

Belki size garip gelecek ama kedileri seven ya da evde beslenmek için kedi tercih eden kişilerin daha hassas, daha sakin ve daha yüksek bir IQ düzeyine sahip olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Köpek sahipleri ise daha sosyal ve kurallara itaat etmeyi sevmeyen insanlardır.

Akıllı insanlarda geç kalma eğilimi yüksektir. Gece baykuşu olan bu insanlar uyumakta sıkıntı çeker, uykunun boşa geçen bir zaman olduğunu düşünebilirler ya da uykuya dalmadan önce o kadar çok şey düşünürler ki uyumakta zorluk çekerler.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz