[Çözüldü] Gelişim Çağındaki Gençlere Uygun Diyet Listesi

[Çözüldü]  Gelişim Çağındaki Gençlere Uygun Diyet Listesi
7 Şubat 2017 tarihinde eklendi, 216 kez okundu.

Doğduğumuz andan itibaren dengeli ve düzenli beslenmek çok büyük önem taşır. Özellikle gelişim çağındaki gençler için bu konu daha da önemlidir. Kemik gelişiminin oluştuğu bu dönemde beslenmelerine büyük özen göstermeleri gerekmektedir. Bu dönemdeki çocukların  beslenmesi zor bir durumdur. Çünkü günümüzde fast food yiyeceklerin yayınlık kazanması özellikle genç yaştaki çocuklar arasında hız kazanmıştır. Bu tür beslenme özellikle bu yaş grubu ve daha küçük çocuklar için sağlıksız besin grubunu oluşturmaktadır. Bu yaştaki çocuklar beslenme şekilleri nedeni ile obeziteye oldukça yatkın olurlar. Mümkün olduğu kadar çocukları fast food yiyeceklerden,sağlıksız kızartmalardan, atıştırmalık olarak tüketilen abur cuburlardan uzak tutmak gerekir. Bu yaş grubundaki çocukların beslenme şekilleri ileriki yaşlarını da etkilemektedir. Daha sonraki dönemlerindeki beslenme alışkanlığı bu yaş grubunda kazanılmaktadır.

Bu dönemde çocuklar kemik gelişimi açısından oldukça öneli olan kalsiyumu bol miktarda almaları gerekmektedir. Bunun için de süt,yoğurt,peynir gibi süt ürünlerini bol miktarda tüketmeleri gerekir. Ayrıca sebze ve meyvelerde bulunan vitamin ve mineralleri de yeteri miktarda almak gerekir. Çocukların çok sevdiği hazır gıdalar abur cubur ürünler bu tür ihtiyaçlarını karşılamaz. Abur cubur ürünleri çok seven çocuklara bu tür yiyecekler ya da içecekler istedikleri zaman meyveler, meyveli yoğurtlar ve meyve suları gibi şeyler vererek bu isteklerini sağlıklı bir şekilde geçiştirmelerini sağlayabilirsiniz.

Sağlıksız beslenen çocuklar gelişim çağında kilo almaya oldukça elverişli olurlar. Dengeli bir kiloda olmaları hem gelişimleri hem de sağlıkları açısından büyük önem taşır. Bu nedenler fazla kilosu olan çocukları gelişim çağındaki gençlere uygun diyet listesi ile bir diyet programına sokabilir ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelerini sağlayabilirsiniz. Gelişim çağındaki gençlere uygun diyet listesi ile hem ihtiyaç duyulan besin değerlerini alarak hem de fazla kilolarından kurtularak sağlıklı bir şekilde beslenebilirler.

Bu yaş grubundaki gençler için spor da oldukça önem taşır. Genç yaşta alışkanlık kazandıklarında ilerideki yaşlarında da bu alışkanlıklarını koruyacaklar ve sağlıklı bir şekilde yaşam sürdürebileceklerdir. Özellikle yüzme,basketbol,voleybol gibi spor alanları boylarının da uzaması için sağlıklı bir yöntem olacaktır.

Bu çağdaki çocuklar;süt grubundan 3 porsiyon,et grubundan 11-12 porsiyon,sebze grubundan 5 porsiyon,meyve grubundan 4 porsiyon,ekmek grubundan 4,5 porsiyon,yağ grubundan 2 porsiyon ve şeker grubundan 0 porsiyon tüketilmesi gerekmektedir.

 

gelisim-cagindaki-gencler-icin-diyet-listesi

Content Protection by DMCA.com
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git