Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Günde 2 Yumurta Yerseniz Vücudunuzda Neler Değişir ?

Günde 2 Yumurta Yerseniz Vücudunuzda Neler Değişir ?

Tavuk yumurtası hayatımızın vazgeçilmez gıdalarının başında yer alır. Bir yumurta sadece 80 kalori gelir ve sizi uzun süre tok tutar. Ayrıca yumurta vücudunuza çok daha fayda da sağlar bu yazımızda günde 2 yumurta yemeye başladıktan olan değişiklikleri ele aldık.

Yapılan araştırmalar göre doğal yetiştirilmek kaydıyla günde 2 ya da 3 yumurta yemenin oldukça faydalı olduğu anlaşılmıştır.

Beyin hücrelerinin normal iletişimini sağlayan fosfolipitler, kolinden oluşur. Bu vitaminin beyindeki en önemli yapı malzemesi olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Eğer günde 2 yumurta yerseniz, vücudunuz bu kimyasaldan yeterince faydalanır. Kolin eksikliği bellek azalmasına neden olur.

Lutein sayesinde görüş kabiliyetiniz artar

Yeni araştırmalar tavuk yumurtalarının lutein bakımından zengin olduğunu göstermiştir. Bu madde net ve keskin görme işlevinden sorumludur. Eksikliği ise göz dokularında yıkıcı hasara yol açar ve görme yetisi geri dönüşü olmayan şekilde bozulur.

D vitamini, kalsiyumu emmeye yardımcı olur

Bir kişiye bir kaşık balık yağı içme veya haşlanmış yumurta yeme tercihini önerirseniz, açık çoğunluk ikincisini tercih eder. Özellikle de D vitamininin içeriğinin her iki durumda da aynı olduğunu fark ederse. Üstelik bilim adamları tavukları özel takviyelerle besleyerek yumurta içindeki D vitamini miktarını arttırmanın bir yolunu buldular. D vitamini, kemiklerinizin ve dişlerinizin kalsiyumu daha iyi emmesini ve güçlendirmesini sağlar.

Vitamin B kompleksi cildi, saçları ve karaciğeri korur

Biyotin, vitamin B12 ve sindirilebilir besleyici proteinler saç ve cildin güçlenmesine katkıda bulunur. Tavuk yumurtalarında bulunan fosfolipidler, toksinlerin karaciğerden atılmasına yardımcı olur.

Kardiyovasküler hastalık riski azalır

Daha önceki görüşlere karşın, yeni araştırmalar yumurtadan alınan kolesterolün fosfatidlerle dengelendiğini ve bu nedenle sağlığımız için zararlı olmadığını gösterdi. Aynı zamanda vücudun kendi kolesterol üretimini de engellediği ortaya çıktı. Buna ek olarak, yumurta, trigliserit düzeylerini düşüren ve böylece kardiyovasküler hastalık riskini azaltan omega-3 asitleri içerir.

Kilo vermeye çok yardım sağlar

Amerikalı bilim adamları, kahvaltı için tavuk yumurtasını düşük kalorili bir diyet ile birleştirirseniz kilo vermenin iki kat daha hızlı olduğu sonucuna ulaştılar. Böyle bir kahvaltı, sizi hem tok tutar hem de kalori vermenizi sağlar.

Kanser riskini azaltır

Beyin için çok gerekli olan kolin, aynı zamanda kanser riskini de azaltır. Bir araştırmanın sonuçlarına göre, ergenlik çağındaki diyetlerinde yumurta bulunan kadınlar için meme kanseri gelişme riski % 18 oranında azaldığı görüldü.

Hollandalı bilim adamlarının yaptığı araştırmalara göre yumurta tüketen 35-40 yaş arasındaki kadınların% 87’sinde yaş lekeleri kaybolduğu görüldü. 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz