Ana sayfa Sosyal İçerik Halıdaki Sakız Nasıl Çıkar Temizlenir?

Halıdaki Sakız Nasıl Çıkar Temizlenir?

Genellikle çocukların bilerek ya da farkında olmadan sakızları her tarafa yapıştırmaları anneleri, özellikle de ev hanımı olan ve temizliğe oldukça önem veren anneleri çıldırtan bir durumdur. İyice çiğnene ve özellikle de halılara yapışan sakızları çıkarmak zamanla çok zor bir hal alabilir. Sık sık bu durumla karşılaşıyorsanız, ve halılara yapışan sakızları tamamen nasıl çıkarmanız gerektiğini bilmiyorsanız, bilmeniz gereken birkaç ufak ipucu vardır. Bunlar  sayesinde, halılara yapışan sakızları kolaylıkla temizleyebilir ve sık sık bu durumla karşılaşsanız da, ipuçlarını bileceğiniz için artık çıldırmaya bir son verebileceksiniz. Özellikle temizliğe bir hayli önem veren annelerdenseniz, sık sık rutin bir şekilde temizliklerinizi aksatmıyorsanız, yapışkan sakızlardan kurtulma yöntemleri de rutin temizlik yöntemleriniz arasına girecektir. Sakızların pek çok çeşidi ve kaynağı mevcuttur. Eğer sakızlar sade ve katı sakızlardan ise, halıdan parmağınızla çok yavaş bir şekilde çekerek kurtulabilirsiniz. Ancak tatlı ve daha yumuşak yapılı sakızlardan ise, bunları parmağınızla çekerek çıkarmak zor olabilir.

Halıdaki Sakızları Buz Yöntemiyle Temizleme

Halıya yapışan sakızın büyük bir kısmını muhtemelen çoktan el yardımı ile çıkarmış olursunuz. Ancak buna rağmen hala halıda sakız kalıntıları varsa, tamamen kurtulmak için buz yöntemini kullanabilirsiniz. Bir torba ya da bir kumaş içerisine buz kalıplarını koyarak, sakızın yapıştığı alana bırakırsanız, bir süre sonra sakız iyice donarak sert bir hale gelir. Ve pul pul dökülürcesine halıdan temizlenebilir. Eğer sakız, sertleşmesine rağmen dökülmüyorsa, bir bıçak, makas ya da kaşık yardımı alarak sakızı tamamen oradan kaldırabilirsiniz. Buz yöntemi genel olarak en etkili yöntemdir ve hiçbir sakız sonsuza dek halılarla kalmayacaktır. Dondurulan sakız parçalarını tamamen kaldırdıktan sonra ister el yardımıyla isterseniz de elektrikli süpürge yardımıyla çekebilirsiniz.

Halıdaki Sakızları Diş Fırçası İle Temizleme

Halıya yapışan sakızlar naptıysanız çıkmıyorsa, denemeniz gereken bir yöntem daha mevcuttur. Ilık su ve sbun yardımıyla, sakız üzerini köpükleyerek sakızı iyice yumuşatmak da etkili olabilmektedir. İyice yumuşayan sakız bir kek malzemesi gibi dağılacaktır. Daha sonra bir diş fırçası yardımıyla sakız kalıntısını fırçalarsanız, yavaş yavaş sakızdan kurtulursunuz. Sakız parçalarından kurtulduktan sonra sakız lekesi kendini gösterebilir. Normal halı temizleme malzemeleri ile de bu lekelerden de kurtulabilirsiniz. Halı fırçalarıyla ve halı yıkama şampuanlarıyla, ılık su ve yumuşatıcı da ekleyerek, iyice fırçalayacağınız sakız lekeli alanlar yepyeni bir şekilde eski haline dönecektir. Ayrıca sakızların içerisinde bulunan kaynaklar farklı olduğu için, tüm bu yöntemleri denemek için öncelikle sakızın kaynağını bulmak önemlidir. Tatlı ve renkli sakızlar daha zor, beyaz ve tatsız sakızlar daha kolay halılardan temizlenmektedir. Bu minik ipucunu göz önünde bulundurarak, sakız kalıntılarından kurtulmak daha kolay bir hale gelmektedir. Böylece artık sakız yapışkanları da dert olmaktan çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz