Ana sayfa Sağlıklı Yaşam Hızlı Kilo Vermek Çok Etkili 5 Yöntem

Hızlı Kilo Vermek Çok Etkili 5 Yöntem

Diyet belli bir kiloya ulaşmak için yeme alışkanlıkları değiştirmek demektir. Diyet için en önemli şey motivasyondur. Diyet yapmadan kilo vermek için aşağıdaki 5 farklı yöntemi uygulamanız size yeterli olacaktır.

Neden Diyet Yapacağınıza Karar Verin – Kendinize bir hedef belirleyin örneğin geçen yaz aldığınız ve şu an üzerinize uymayan kot pantolonunuzu giyme hedefi koyun.

Bol Bol Protein Tüketin – Kilo verirken süt, yumurta, et gibi bol proteinli besinler ile beslenin böylece hem tok kalacak hem de daha kolay kilo vereceksiniz. Ayrıca vücudunuzdaki yağ da kas dokularına çevrilmiş olacaktır.

Sağlıklı Diyet Yaptığınıza Emin Olun – Her diyet her bünye için uygun olmayabilir. Komşunuza iyi gelen ve kilo verdiren diyet sizde işe yaramayabilir. Başarısız sonuçlanan diyette sizin moralinizi bozar. Böylece kilo verebileceğiniz halde sırf yanlış diyet uyguladınız diye kilo vermekten vazgeçebilirsiniz.

Diyet yaparken hızlı kilo vermek için 1200 kalori alımının altına inmeyin. Ayrıca diyet esnasında “zayıflama hapı” gibi ürünler kullanmayınız. Bu ürünler ilk başta işe yarar ama zamanla kilo vermeniz çok zorlaşır ve bağımlısı olursunuz.

Kilo vermenin en kolay yolu doğru beslenmek ve spordur. Ayrıca kilo vermeye başladıktan sonra o moral ile kilo verme hızınız artacak ve daha istekli bir şekilde diyet yapacaksınız. Ancak başta mutlaka kurallara uygun davranmanız gerekmektedir.

Mevcut Yeme Alışkanlıklarınızı Not Alın – Gün içinde yediğiniz yemekleri not alın böylece kendinize uygun bir diyet programı hazırlarken hangi besinleri tüketmeye devam edeceğinizi hangi besinleri tüketmeyi sonlandıracağınızı daha kolay tayin edersiniz.

Ayrıca cep telefonunuza kalori değerlerinin yer aldığı akıllı uygulamalar indirerek tükettiğiniz besinlerin kalori değerlerini tespit edebilirsiniz.

Kilo Vermenizi Engelleyen Durumları Tespit Edin – Diyet yaparken daha diyete başlamadan önce bir çok bazı sebeplerden dolayı ya diyete başlayamaz ya da diyetini erken sonlandırır. Bu türlü sebeplerden yarıda bırakılan her kilo verme denemesi sizin kendinize olan güveninizi sarsar. İnsanların genelde diyete başlayamama ya da diyetlerini erken sonlandırma sebepleri şunlardır;

  1. Stres: Aşırı yemek yeme hissinin en büyük sebeplerinden biri strestir. İnsanlar endişeli oldukları zamanlarda genelde yemek  tüketirler. Bir diyete başlamadan önce bu tip sıkıntılarınızdan kurtulduğunuzdan emin olunuz.
  2. Yorgunluk: Yorgun olduğunuzda şeker ihtiyacınız artar. Bu da çikolata ya da tatlı türü besinleri tüketme ihtimalinizi arttırır. Diyete başlamadan önce mutlaka düzenli bir uyku düzenine ve sağlıklı bir dirence sahip olmanız gerekmektedir.
  3. Yalnızlık ve Can Sıkıntısı: İnsanlar yalnız olduklarında genelde sağlıklı yemek yapmazlar. Bu gibi zamanlarda fast food türü besinler ile öğünlerini geçiştirirler bu da hızlı bir kilo alışına sebebiyet verir.
  4. Aşırı Açlık: Hızlı kilo vermek için öğün atlamak sizin bir sonraki öğünde daha fazla yemek yemenize sebep olur bundan dolayı aşırı açlık durumuyla karşılaşmamak için tok olasınız bile kesinlikle öğün atlamayınız.

Bol Bol Meyve Tüketin – Meyve ve Sebze sağlıklı ve etkili bir diyetin en önemli bölümüdür. Vücudun sağlıklı olması, gerekli protein, vitamin ve mineral almasının en etkili yolu sebze ve meyvelerden geçmektedir.

Yeşil Sebzeler vücudunuzdaki kolesterolü düşürür. Kalsiyum ve demir almanızı sağlar. Bunlar olmadan diyet yaparsanız çok yorgun düşersiniz ve açlığınıza yenilirsiniz.

Saf Protein Tüketin – Vücudunuzdaki kas miktarını arttırmak, bağışıklığınızı korumak ve tok kalmak için protein en etkili yoldur. Ancak alacağınız protein türevleri mutlaka saf olmalıdır. Örneğin sosis ve salamda kırmızı et ürünüdür ancak saf değildir. İçinde bir çok başka karışım vardır. Ancak biftek saf proteindir. Aynı şekilde yumurtada saf proteindir. Hatta en saf proteindir.

Saf Proteinlere Örnek Vermek Gerekirse; Et, Balık, Tavuk, Peynir, Süt ve baklagiller iyi birer protein kaynağıdır.

Bol Tahıllı Gıdalar Tüketin – Tam tahıl bitkilerin tohumu demektir. Örneğin diyet esnasında illa ekmek tüketmek istiyorsanız “Tam Tahıllı Buğday Ekmeği” gibi ürünler tercih edin. Bu tip ürünleri fırınlardan kolay kolay bulamazsınız. Bundan dolayı bu tip ürünlerde genelde büyük market zincirleri tercih etmelisiniz.

Tahıllı ürünler sadece ekmek yapımında kullanılmaz. Yine büyük zincir marketlerde tahıllardan yapılmış bir çok bisküvi, gofret, ekmek ve kek türevi besin bulabilirsiniz.

Diyet Yemeklerde Hangi Yağları Tercih Etmek Gereklidir – Diyet esnasında yapacağınız yemekler için her yağı kullanamazsınız. Sağlıklı besinler yapıp kilo vermek istiyorsanız yemeklerinizde; Avokado yağı, Kanola yağı, Fındık yağı, Zeytin yağı gibi yağları kullanmanızda fayda var.

İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun – Diyet esnasında tüketeceğiniz gıdaları sadece doğada bulundukları halde tüketebilirsiniz. Örneğin sucuk tüketemezsiniz çünkü bu işlenmiş gıda ürünüdür ancak bunun yerine pirzola tüketebilirsiniz. Yemekleri mümkün olduğunca ayrı ayrı tüketmeye özen gösterin. Mantığınız az öncede söylediğiniz gibi “Doğada bulundukları şekilde” tüketmek olmalıdır.

Şekerli İçeceklerden Uzak Durun – Diyet esnasında yemek kadar içeceklerde önemlidir. Bir çok içecek içerisinde yüksek miktarda şeker içermektedir. Bir bardak %100 evde sıktığınız portakal suyu bile diyetiniz için uygun değildir. Bundan dolayı diyet esnasında ayran, su, domates suyu gibi şekersiz içecekler diyetiniz için uygun olacaktır.

Kendinize Kaçamak Yapın – Diyet esnasında sürekli olarak takip etmeniz bir programınız olsa da 1 hafta içinde istediğiniz herhangi 1 öğünde sınırsız olarak kaçamak yapabilirsiniz. Tabi çok fazla abartmamanızı tavsiye ederiz. Bu tip bir kaçamağı yaşayacağınızı bilmek size diyet esnasında moral verecektir.

Düzenli Ölçüm Yapın: Diyet esnasında durumunuzu düzenli olarak takip etmek oldukça önemlidir. Bundan dolayı çok sık olmamakla beraber haftada 2 kez kilonuzu ölçüp not alınız. Çok sık kilo ölçümü yapmak zaman zaman yaşanan kilo dengesizliklerinden dolayı uygun olmaz.

Dukandiyeti.com

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz