Ana sayfa İbrahim Saraçoğlu Sinüzitten 1 Haftada Nasıl Kurtulursunuz ?

Sinüzitten 1 Haftada Nasıl Kurtulursunuz ?

Bu Yazımızda tamamen evde kendinizin yapabileceğiz doğal yöntem ile 1 haftada sinüzitten nasıl kurtulacağınızı yazacağız.

Bilimsel olarak sinüzit burnunuzun çevresinde yer alan sinüs uçların bakteri ve mantar türevlerinden dolayı iltihaplanmasıdır. Sinüsler havanın, gözler, burun kemikleri ve alnınızdan geçmesini sağlar. Sinüs kanalları balgam ya da sümük ile kaplanında buralarda oluşan bakteri sayısı da yüksek oranda artar. Çoğalan bakteriler de ağrı ve iltihaba sebep olur. 

Sinüzit Hastalığının Başlıca Sebepleri Nelerdir ?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi sinüzit hastalığının başlıca sebebi sinüs kanallarının bakterilerle kapanmasından dolayı oluşan bir rahatsızlıktır. Sinüs kanallarını çevreleyen temizleyici kıllar çeşitli sebeplerle bu işlevlerini yapamazlarsa burada sümük birikimi olur.

Ayrıca sinüzit olmasanız bile özellikle grip ve soğuk algınlığı geçirdiğiniz dönemlerde yoğun sümük akıntısından dolayı sinüzite benzer ağrılar yaşayabilirsiniz. Yine burun yamukluğu gibi bazı fiziksel sorunlarda sinüzite sebebiyet verebilmektedir.

Sinüzit Olmanıza Sebep Olabilecek Başlıca Etmenler Nelerdir ?

 • Alerjik Tepkiler ( Bahar Alerjisi gibi )
 • Hastalık sonucu sinüslerdeki temizleyici kılların görevini yapamaması
 • Uçak yolculuğu ve şehir değişimi gibi rakımsal farklılıklar
 • Kistik fibrozis
 • Bağışıklık Sisteminize zarar veren hastalıklar
 • Burun eğikliği gibi fiziksel rahatsızlıklar
 • Diyabet
Sinüzit Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız ?

İlk belirtileri grip ya da soğuk algınlığı ile benzer özellikler taşır. Ancak zamanla azalmadığı gibi 1 haftanın sonunda korkunç ağrılara dönüşür. Eğer kronik bir sinüzit ise 3 ay kadar sürdüğü görülmüştür.

 • Koku almanızda azalma olur ve kokuları fark edemezsiniz
 • Yorgunluk hissi oluşmaya başlar
 • Özellikle geceleri öksürük şikayetleri başlar
 • Başınız ağrımaya başlar ve bunu yüksek ateş izler
 • Boğaz bölgelerinizde ağrılar oluşur
 • Burnunuz aynı gripteki gibi çok sık akmaya başlar
 • Suratınızda hassasiyetler başlar

Sinüzitten 1 Haftada Nasıl Kurtulursunuz ?

Tıbbi anlamda düşündüğünüzde güçlü ağrı kesiciler ilk başta tedavi olarak tavsiye edilmektedir. Ancak zamanla vücut bu ağrı kesicilere direnç gösterebilir ve etkileri azalır. Özellikle sizi zorlayacak kısım bitmek tükenmek bilmeyen baş ağrılarıdır. Bunun içinde sizlere doğal ağrı kesici ve sinüzit tedavisi için özel bir kür tarifi vereceğiz.

Sinüziti 1 Haftada Tedavi Eden Doğal Yöntemin Tarifi

Doğal bir tedavi yöntemi olan bu kür için karaturpa bitkisine ve elma sirkesine ihtiyaç duyacağız. Güzelce yıkadığımız karaturpa bitkisini bir kavanozun içine yerleştiriyoruz. Daha sonra üzerine sirke koyup 10 gün kadar bekletiyoruz. Bu 10 günlük süre içinde zaman zaman bu kavanozu çalkalıyoruz. 10 gün bittiğinde kapağını açtığımız kavanozu 10 dakika kadar koklayarak kokuyu içimize çekiyoruz. Özellikle şiddetli baş ağrısı başladığında bu kavanozun içinde bulunan su ile bir bezi ıslayıp alın bölgemize masaj yapıyoruz. Bu işleme 1 hafta boyunca devam ediyoruz.

Eğer 10 gün bekleyecek vaktiniz yok ise daha hızlı bir yöntemi de anlatmak istiyoruz. Bunun için karaturpa bitkisini rendemizle rendeliyoruz ve suyun içinde yaklaşık 10 dakika kaynatıyoruz. Bu karışımı yine aynı şekilde baş ağrıları başladığında alın bölgemize masaj yaparak sürüyoruz.

Sinüzit Hastaları Nelere Dikkat Etmelidir ?

Bu tip bir hastalığınız varsa şehir değiştirdiğiniz de, çok yükseğe çıktığınızda yada uçağa bindiğinizde sıkıntılarınız artacaktır. Bundan dolayı bu konulara dikkat etmenizde fayda vardır. Ayrıca grip gibi hastalıklardan uzak durmak için grip aşısı mutlaka yaptırmalısınız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz