Ana sayfa Sosyal İçerik Tıkanmış Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır ?

Tıkanmış Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır ?

Tıkanmış Mutfak Lavabosu Nasıl Açılır?

Mutfaklar evlerin diğer bölümlerine oranla çok daha fazla ve sık kullanılan alanlardır. Yemeklerin pişirildiği, yemeklerin yendiği, türlü türlü tariflerin burada hayata geçirildiği bir gerçektir. Diğer  kısımlara oranla çok daha sık ve fazla kullanılmasına rağmen, mutfaklarda bir takım problemler ile karşılaşmak da oldukça mümkündür. Bu problemlerin en başında geleni ise tıkanmış mutfak lavabolarıdır. Birçok ev hanımının başına dert olan, sık sık koku yapan, tıkanınca etrafa pis su ve atıkları boşaltan mutfak lavaboları gerçek anlamda hayatı zorlu yaşatmaktadır.

Peki tıkanmış mutfak lavaboları nasıl açılmaktadır? Hangi yöntemler kullanılmalıdır? Bir uzmana gerek kalmadan evde kendi başınıza bu durumu halledebilir misiniz? Bu gibi sorular pek çok mutfak severin aklında yer edinmektedir. Elbette öncelikle tıkanmış mutfak lavabolarını açmak için en baştan lavaboları tıkamamak gerekmektedir. Oldukça dikkatli kullanılan, sık sık temizlenilen, en ufak bir atık dahi atılmayan lavabolarda zaten tıkanmalar meydana gelmeyecektir. Ancak eylemler aceleye geldiğinde ya da farkında olmadan atıklar lavabodan giderildiğinde, zamanla çok ciddi bir lavabo tıkanması meydana gelecektir ve açmak gerçek anlamda zorlu olacaktır. O halde evde tıkanmış lavaboları açmak için kullanacağınız bir kaç ipucunu bilmeniz gerekmektedir.

Lavabo Açıcılar Kullanmak

Mutfak lavabolarını tıkayan maddeler genellikle biriken ve donan yemek yağlarıdır. Borular genellikle yanmayan plastiklerden oluştuğu için, sıcak bir halde yemekler dökülse de kısa sürede, yemeklerde yer alan yağlarda donmalar meydana gelir ve lavaboları tıkar. Bu durumda bir paket lavabo açıcı işinizi görecektir. Lavabo açıcılara neredeyse her markette rastlamak mümkündür. Dilediğiniz kadar temin edebilirsiniz ve her ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Elbette öncelikle lavaboları tıkamamaya özen gösterilmelidir. Ancak tıkandıktan sonra, bir paket lavabo açıcıyı lavabonun ağzından dökerek üzerine tam kaynamış suyu boşalttığınızda, ürünün içerisinde yer alan kimyasallar ve moleküller, donmuş yağ ve diğer artıkları eritecektir. Bir asit görevi görerek tüm boruları rahatlıkla temizleyecektir.

Kahve Burada İşe Yaramaktadır

Lavabonuzun tıkanmasını istemiyorsanız, ya da tıkanmasının ilk evrelerinde derhal bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, Türk kahvesi de işe yarayacaktır. Türk kahvesi lavaboların hem tıkanmasını önlemekte hem de lavabodan gelen kötü kokuları bastırmaktadır. Mutfağınızı her topladıktan sonra, lavabonuzu güzelce doğru ürünlerde yıkadıktan sonra, bir su bardağı içerisine bir yemek kaşığı Türk kahvesini koyarak kaynar suyla karıştırabilirsiniz. Tercihe göre soğuk suyla da karıştırılabilir ancak kaynamış su her zaman daha etkili işlev göstermektedir. Kahve ve suyu iyice karıştırdıktan sonra lavabo ağzından yavaş yavaş dökmek gerekir. Böylece lavabo altındaki borularda yer alan tüm atıklar ayrışmaya uğrar, yavaş yavaş borulardan kaymaya başlar. Türk kahvesi kullanarak da tıkanmış mutfak lavabolarını açmak mümkün olur. Üstelik lavabolardan gelen kötü kokulara dair tek bir dahi kalmaz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Adınızı giriniz